Agencija za privatizaciju prodala je deo nepokretne i pokretne imovine Fabrike šećera „Zrenjanin“ u stečaju metodom javnog prikupljanja ponuda. Deo imovine zrenjaninske šećerane kupila je novobečejska firma „Vrebalov Agrar“ za 3,6 miliona dinara, a deo je prodat kovinskoj firmi „Eribat“ za 1,8 miliona dinara.


Kupcima je ponuđeno više desetina objekata šećerane „Zrenjanin“, proizvodna, laboratorijska i druga oprema i sitan inventar koji su se prodavali kao celina, čija je vrednost procenjena na 1,47 milijardi dinara, dok je depozit za učešće u prodaji iznosio 295,2 miliona dinara.

Najstarija srpska šećerana i nekadašnji ponos zrenjaninske privrede i kombinata „Servo Mihalj“, koja je izgradila Zrenjanin, nije se snašala u poslednjoj deceniji privatizacije. Za nju nije bilo kupca, a zakup sa novosadskom firmom MK „Komerc“ neslavno se završio. Šećerana je nakon nekoliko pokušaja oživljavanja proizvodnje zvanično prestala sa proizvodnjom 2005. Država je svojih 63 odsto kapitala pokušala da unovči na tržištu, ali su se dve tenderske prodaje završile neuspehom. Samo u 2009. godini poverioci su potraživali 1,3 milijarde dinara.

Najveću pojedinačnu obavezu šećerana je imala prema „Panonskim elektranama“ – 516 miliona dinara. Dug prema Fondu za razvoj Srbije je iznosio 164 miliona, NIS je potraživao 139 miliona, a Robne rezerve Srbije 130 miliona dinara. Više od 47 odsto ukupnog duga odnosilo se na javna preduzeća i državu. U protekle dve godine isplaćena su potraživanja radnika, nakon čega se pristupilo isplati poverilaca. Kako se može čuti u Zrenjaninu, najvrednija imovina šećerane je zapravo zemljište na kome se fabrika nalazi. Reč je o nekoliko desetina hektara uređenog građevinskog zemljišta, sa prugom, koji se može iskoristiti u industrijske svrhe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari