Produžen rok za stizanje ustavnih amandmana u Skupštinu 1Foto: FoNet/ Ministarstvo pravde

Iako je najavljivano da će amandmani za izmenu Ustava u Skupštinu Srbije stići početkom oktobra, to se nije dogodilo a nadležni su rok pomerili za kraj ovog meseca bez objašnjenja koji su razlozi za to.

„Inicijativu za izmenu Ustava Srbije u oblasti pravosuđa Vlada Srbije će do kraja oktobra proslediti Skupštini“, najavila je ministarka pravde Nela Kuburović. Ukoliko predlog bude usvojen, dodala je ona, Odbor za ustavna pitanja sačiniće predlog amandmana čija će polazna osnova biti tekst ustavnih izmena koji je sačinilo Ministarstvo pravde. Ministarstvo pravde u saopštenju navodi da je Kuburović objasnila da je obaveza Odbora da ponovo organizuje javne debate i tek posle toga sačini konačan predlog amandmana koji će biti prosleđen poslanicima.

Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije, za Danas kaže da joj nisu poznati razlozi odlaganja.

– U svakom slučaju, izmena Ustava je složen proces koji, ispred hitnosti, uvek treba da stavi izvesnost društvenog boljitka i demokratski legitimitet najvišeg akta. Javnost se u proteklih godinu i po suočavala sa najavama jednokratnih diskusija od strane Ministarstva pravde. Međutim, na insistiranje stručne javnosti broj debata je povećavan. Istina, one treba da budu na mnogo višem nivou. Posebno je važno da vlast konačno pruži priliku profesorima ustavnog prava da daju svoje mišljenje o ustavnim promenama – navodi ona.

Prema njenim rečima, Društvo sudija je uvereno da će poslanici u Narodnoj skupštini biti svesni značaja intenzivne javne debate o promeni Ustava i da neće propustiti priliku da je organizuju i time i sami doprinesu demokratskom legitimitetu procesa.

Podsetimo, veliki deo stručne javnosti nije saglasan sa tekstom amandmana na Ustav jer oni, kako se tvrdi, omogućavaju politički uticaj na sudstvo i tužilaštvo. Mogućnost da amandmani budu ispravljeni, ako to ne uradi Ministarstvo pravde, odnosno radna grupa, koja u Ministarstvu radi na tome, je izmena amandmana u Skupštini Srbije. Te stručna javnost traži da se u Skupštini formira posebna radan grupa koja bi poslanicima ali i stručnoj javnosti omogućila da amandmane poprave.

Kuburović: Jačanje sudijske nezavisnosti

Vrnjačka Banja – Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović je ocenila da važeći Ustav Srbije nije na najbolji način uredio sudijsku nezavisnost i da je resorno ministarstvo pripremilo nacrt amandmana, poštujući preporuke Venecijanske komisije. „Zato je Nacrt amandmana na Ustav, koje je pripremilo Ministarstvo pravde poštujući preporuke Venecijanske komisije, znatno povećao ustavnu materiju na uštrb zakonske materije u pitanjima statusa sudija“, izjavila je Kuburović. Takođe, promenjen je i sastav Visokog saveta sudstva, a norme o njemu znatno su obimnije od onih koje sadrži važeći Ustav, rekla je Kuburović na godišnjem Savetovanju sudija u Vrnjačkoj Banji, saopštilo je Ministarstvo pravde. Ona je navela da nacrt amandmana definiše stalnost sudija kao neprekidno obavljanje sudijske funkcije od prvog izbora za sudiju do završetka radnog veka, čime se ukida institut tzv. sudije na probu iz važećeg Ustava, prema kome se lice prvi put bira na sudijsku funkciju na tri godine. D. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari