Srđan Škoro koliko juče nije dobio novi redakcijski raspored nakon što je njegova smena sa mesta šefa deska Novosti postala glavna medijska tema. Smena je usledila nakon što je Škoro gostujući na RTS kritikovao sastav nove srpske vlade. A koliko je pitanje cenzure večno, svedoči i to što je osim prekjuče u Utisku nedelje bio i pre 23 godine – govoreći o temi slobode i demokratije, a povodom pobede Zvezde u evropskom kupu.


U kompaniji Novosti je 20 godina, na raznim uredničkim pozicijama od crne hronike do dopisničke mreže, o čemu kaže: „Novosti su imale razne faze i zbog toga često plaćale visoku cenu. Posebno kad su bez rezerve previše išle uz vladajući režim. No, nekako su preživele i zadržale tu notu takozvanih narodnih novina gde se zahvaljujući nekada dobroj i razvijenoj dopisničkoj mreži moglo pročitati ono što u drugim novinama nije.“

Škoro je rođen u Beogradu 1963. u porodici profesorke srpskog jezika i novinara Politike Ekspres, koji se nije obradovao njegovom izboru životnog poziva. Naime, Momčilo Škoro je zbog serije tekstova o zlatiborskim vikendicama ondašnjih komunističkih vlastodržaca došao u sukob sa Dražom Markovićem. Posebno formirana komisija Centralnog komiteta, između ostalog, „pronašla“ je i nepostojećeg strica – četnika poginulog na Neretvi. Srđan Škoro kaže da to nije bilo vreme interneta, te da je njegov otac umro zaboravljen i prilično razočaran, ali da bi sada svakako bio ponosan na podršku kolega.

Krajem devedesetih Škoro je diplomirao i magistrirao istoriju, a novinarstvom je počeo da se bavi još osamdesetih u tadašnjim Omladinskim novinama, Zum reporteru, NON-u… U toj generaciji bili su još Slaviša Lekić, Miroslav Kos i drugi, a sem u Novostima, radio je u Politici, u izdanjima na engleskom jeziku, na radiju, u Ekspresu. Najviše je upamćen kao glavni urednik Revije B92, a dobitnik je i dve godišnje nagrade TV Novosti – kao najbolji novinar 1996. i 1997.

Zbog teksta „Srbija u Evropi 2020“, objavljenog 1999, suspendovan je, a njegov nadležni urednik smenjen. Član je UNS-a i oženjen Sanjom, građevinskom inženjerkom. „Nisam ništa napismeno dobio. Takav je naš kolektivni ugovor da dobijete samo rešenje u kome stoji razrešenje i novo nameštenje, bez obrazloženja. Imate rok od 7 dana da ga prihvatite ili ostajete bez posla. Ja nemam nameru da idem iz Novosti. Ovo što se desilo mi ne daje za pravo da se povučem i odem već da ostanem u novinama i nastavim da se borim da Novosti budu novine u kojima ljudi različitih mišljenja mogu zajedno da rade“, kaže Škoro.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari