Profesor umro od straha od smrti 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Poznati profesor matematike Jan Svenson umro je u Štokholmu iz straha od smrti.

Profesor umro od straha od smrti 2On je već duže vremena patio od nesanice. Lekar mu je bio propisao male doze umirujućih sredstava, i on ih je redovno uzimao pred spavanje, piše list Vreme pre 80 godina.

Ovih dana, kad je profesor Svenson legao u krevet, u rasejanosti je uzeo jednu pastilu hloramina, jako dezinfekciono sredstvo za spoljnu upotrebu, koje u stvari nije opasno.

Čim je primetio svoju grešku, u najvećem strahu je skočio iz kreveta, navukao zimski kaput i požurio kod svog lekara.

Lekar je pokušao da umiri profesora i da mu objasni da ustvari nema nikakve opasnosti i da on pored upotrebe hloramina može da živi još trideset godina.

Međutim, reči iskusnog lekara nisu mogle da umire profesora.

U očajnom raspoloženju profesor se vratio kući i legao u krevet. Žalio se da se ne oseća dobro.

Verovao je da je lekar pokušao samo da ga umiri. Bio je ubeđen da se otrovao i da će umreti.

I zaista, zastrašeni čovek preminuo je dva časa docnije. Lekari su posle njegove smrti ustanovili da je smrt nastupila usled srčanog poremećaja, što je nastalo zbog velikog uzbuđenja i verovanja da je zaista otrovan.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda piše o tome da u Engleskoj postoje veoma strogi zakoni, kakvi se u drugim evropskim zemljama ne mogu ni zamisliti, a koji predviđajuProfesor umro od straha od smrti 3 drakonske kazne i povlače za sobom teške posledice za one koji se ogreše o te zakonske propise.

Pre izvesnog vremena donet je zakon kojim se udatim ženama zabranjuje da budu zaposlene u državnoj službi i drugim javnim funkcijama.

Udata Engleskinja ne može biti ni opštinski činovnik, pa čak ni službenik.

Englezi i Engleskinje su poznati po tome što strogo poštuju sve zakonske propise i naredbe. Ipak, u ovom slučaju, Engleskinje su učinile izuzetak i u prinudnom položaju morale da izigravaju zakon.

Skoro svakog dana državni činovnici sklapaju, u najvećoj tajnosti, brakove. Pa pošto oboje žele da sačuvaju svoja mesta, koja donose sigurnu penziju, žene paze da se za njihovo stupanje u brak ne sazna.

Oni čak nemaju ni zajednički stan da vlasti ne bi mogle da uđu u trag njihovom protivzakonitom postupku.

Broj ovakvih prikrivenih brakova u Engleskoj je prilično veliki.

U slučaju da vlasti ipak utvrde da je neka žena, državni ili opštinski činovnik, udata, liberalno zakonodavstvo odlazi toliko daleko da tim ženama daje izvestan rok da se razvedu s mužem, ako žele da zadrže svoj položaj.

U najvećem broju slučajeva žene se rađe odriču svojih položaja, nego svojih muževa.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari