Vlada Srbije povukla je iz skupštinske procedure predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, navodeći u obrazloženju da su potrebne „dodatne konsultacije“ o tom aktu. Vlada je utvrdila Predlog Zakona o visokom obrazovanju 7. novembra, ali je stručna javnost kritikovala taj akt, posebno u delu koji se odnosi na rad stranih fakulteta u Srbiji.
Istovremeno, Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, dok je u četvrtak gostovao na RTS, izjavio je “da je očajan zbog odluke Vlade o povlačenju dopuna Zakona o visokom obrazovanju i da će razmotriti mogućnost da lično podnese taj zakonski predlog Skupštini Srbije.”
„Ja nisam očajan zbog pritiska. Ja sam očajan zbog odluke Vlade Srbije, da budem sasvim otvoren. Ja ću da vidim da li ću lično da podnesem taj predlog zakona Skupštini Srbije, pa da vidimo ko će da ima većinu – Vlada ili ja ili bilo ko drugi. Jer ja neću da odustanem, pa čekam da štrajkuju protiv mene“, rekao je Vučić.
Na pitanje kako komentariše tu izjavu predsednika Srbije, Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta, kaže za Danas:
Radonjić: Mislim da je odluka je njegova
“Mislim da je odluka o povlačenju ovog predloga izmena Zakona o obrazovanju isključivo njegova iako pokušava da predstavi da je zbog nje očajan. To je strategija za njegovo biračko telo kako ne bi ispalo da je on izgubio bitku, već Vlada. Odluka je pragmatična jer su političke i društvene tenzije toliko narasle da sada nemaju kapacitete da se suoče sa pretnjom Univerziteta da će obustaviti nastavu”.
Odgovarajući na isto pitanje, Dalibor Petrović, profesor sociologije, navodi da je Vučićev komentar koji je dao prvo na konferenciji za štampu, a kasnije na RTS, svakako bio vrlo uznemirujući osvrt na predlog zakona i inicijativu Vlade Srbije da ga povuče.
“Na više novoa je to uznemirujuće. Prvo, to je jedna vrsta podozrenja prema akademskoj zajednici koja je zaista ovde jedinstveno nastupila. Retko kad smo imali u prethodnim godinama da i KONUS i BU, dekani i ostali iznesu jedinstven stav. Makar to, ako ništa drugo, bi pozivalo na uvažavanje stava jedne ogromne većine. Akademska zajednica je jedna od ključnih za razvoj društva i svaki predsednik države bi morao da uvažava predstavnike akademske zajednice ako misli dobro svom društvu”, ocenjuje on i nastavlja:
Nestručnost i posledice
“Vidimo da je odnos prema stručnjacima i profesorima nešto što je zaista rak-rana našeg društva i što je počelo da ima i ozbiljne posledice u ovim strašnim događajima u proteklim nedeljama gde je upravo, po svemu sudeći, nestručnost uzrokovala pogibiju ljudi u Novom Sadu. Ne znam šta više treba da se desi, a da oni koji vode ovu državu shvate da stručne poslove treba da obavljaju stručnjaci koji su za to školovani i koje je naša zemlja školovala, a ne da sumnjive firme, pod sumnjivim uslovima grade, škole, puteve… Osnovni osećaj je zabrinutost za prezir koji je predsednik izrazio prema akademskoj zajednici.”
Predsednikova izjava teška za komentarisanje
Željko Tomanović, profesor Biološkog fakulteta, dodaje istim povodom da vladajuća partija ima sve poluge vlasti više od decenije i ako je predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju tako dobar kao što kažu, ne vidi nijedan razlog zbog čega ga onda povlače iz Skupštinske procedure.
“Izjava predsednika da će on uputiti predlog Skupštini je time još nejasnija i teška za komentarisanje. Saopštenje KONUS-a, rektora Univerziteta u Beogradu i neki `beznačajni` protesti su okvalifikovani kao `neviđeni pritisci!?`. Rektor Univerziteta u Beogradu, koji je inače veoma umeren čovek, je pre dva dana na RTS-u gostovao nekoliko minuta i rekao da, kada bi naši fakulteti tražili da otvore odeljenje negde u Rimu, bez poštovanje procedura u zemlji domaćinu, uz zahtev da finansiraju studente koji bi studirali na našim fakultetima, nadležni u toj državi bi verovatno pomislili da sa nama nešto nije u redu. Samo nekoliko minuta umereno kritičkog tona rektora našeg najvećeg Univerziteta na RTS-u, koji nije nikoga vređao i nipodaštavao, i izveštavanje od nekoliko sekundi sa nekih `beznačajnih` protesta su veoma naljutile predsednika”, objasnio je naš sagovornik.
Srđan Verbić, bivši ministar prosvete, misli „da je ova izjava samo poruka izbornom telu kako nije on podlegao pritiscima već neko drugi.”
“Sve zajedno, ide u sklopu jednodnevne farse da postoje institucije sistema i da one svoj posao rade nezavisno od njegove volje”, naglašava on.
Predsednik nema pravo predlaganja zakona
“Predsednik nema pravo predlaganja zakona”, naveo je u četvrtak, posle gostovanja Aleksandra Vučića na RTS, advokat Rodoljub Šabić, reagujući na njegovu izjavu da će videti da li će predložiti izmene Zakona o visokom obrazovanju, pošto je najavljeno da će Vlada povući svoj predlog iz skupštinske procedure.
U sredu, podsetimo, u saopštenju koje je potpisao rektor beogradskog Univerziteta prof. dr Vladan Đokić navodi se da ova institucija smatra da Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju sadrži suštinske nedostatke koji ga čine neprihvatljivim, te da razlozi na kojima počiva predložena dopuna nisu legitimni i svrsishodni i da se ne mogu opravdati sa stanovišta interesa i vrednosti obrazovnog sistema naše države.
„Uvođenjem člana 52a Zakona strani univerziteti se nedvosmisleno privileguju potpisivanjem sporazuma i dobijanjem dozvole za rad od strane Ministarstva prosvete bez postupka akreditacije. Na taj način se devalvira ne samo rad Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju, već se i svi univerziteti u Srbiji (i državni i privatni) dovode u izrazito neravnopravan položaj“, stoji u saopštenju u kome se dodaje da ne treba smetnuti s uma da su troškovi akreditacije veoma visoki, tako da svaki ciklus akreditacije predstavlja težak udar na budžete fakulteta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.