Profesori Filološkog fakulteta traže da Ljiljana Marković povuče kandidaturu za dekana 1Foto: Stefana Savić

Četiri katedre Filološkog fakulteta uputile su danas rektoru i Senatu Univerziteta u Beogradu pismo u kome traže da v.d. dekanka Ljiljana Marković povuče svoju kandidaturu za dekana tog fakulteta.

Profesori traže da Savet Filološkog fakulteta iznova pokrene postupak za izbor dekana u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom Univerziteta u Beogradu.

U pismu koje je potpisalo 44 profesora i docenata se navodi da se Filološki fakultet nalazi u u stanju potpunog moralnog i pravnog rasula i da je za to pre svega odgovorna Ljiljana Marković.

Situacija na fakultetu je, kako navode potpisnici, postala je još dramatičnija posle 1. oktobra kada je Marković prešla u status vršioca dužnosti dekana, sa „očiglednom namerom da ga produži na neodređeno vreme“.

„Da bi to ostvarila, ona sprečava da se na regularan način obnovi postupak za izbor novog dekana i u tom cilju čini sve da onemogući normalan rad Nastavno naučnog veća koje je praktično jedini preostali legitimni organ na Filološkog fakulteta“, piše u pismu.

Marković se, kako se navodi u pismu, u aprilu kandidovala za ponovni dekanski mandat, iako je tada, suprotno odredbama Statuta Univerziteta u Beogradu već više od godinu dana obavljala još jednu javnu funkciju, funkciju odbornika u Skupštini Grada Beograda.

Marković, kako se navodi u pismu, odbija da Nastavno-naučnom veću Fakulteta iznese istinu o svom finansijskom poslovanju.

„U finansijskom izveštaju za 2018. godinu nisu prikazani svi rashodi, tako da se ne vidi u koje je svrhe, s kakvim opravdanjem i kojim pravnim ili fizičkim licima isplaćeno tri miliona i sto sedamdeset pet hiljada evra. Ove činjenice dobijaju dodatnu težinu kada se zna da je, pored funkcije dekana, Ljiljana Marković obavljala, i još uvek obavlja, i funkcije prodekana za finansije i vršioca dužnosti upravnika Odseka za finansijsko i materijalno poslovanje – pojava svakako nezapamćena u analima Univerziteta“, piše u saopštenju.

U pismu se navodi da se u njenoj zvaničnoj bibliografiji, koja je godinama stajala na sajtu fakulteta, kao i u referatu za njen izbor u zvanje redovnog profesora, navodi šest knjiga koje nisu dostupne javnosti.

Navodi se i da prema potvrdi Narodne biblioteke Srbije te knjige nisu dostavljene ni toj biblioteci, niti ijednoj biblioteci u Srbiji.

Pismo su uputili profesori Katedre za srpsku književnost, srpski jezik, za engleski jezik i književnost i Katedre za nemački jezik i književnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari