Profesori Visoke poslovne škole u Novom Sadu traže ostavku direktorke: "Ruši studentsku blokadu i obračunava se sa zaposlenima" 1Foto: Danas/A. L.

Profesori Visoke poslovne škole u Novom Sadu u svom saopštenju kažu da direktorka ove škole Jelena Damnjanović pokušava da ruši studentsku blokadu, ali i da se obračunava sa zaposlenima koji nisu njeni poslušnici.

Kako ističu, situacija u Visokoj poslovnoj školi u Novom Sadu je alarmantna i zabrinjavajuća, a posebno je dobila na intenzitetu tokom perioda blokade zbog „direktorkinih neprestanih pokušaja da tajno sabotira blokadu tako što ulazi u prostorije Škole gde nisu studenti“.

– Pretpostavlja se takođe da ona stoji iza mejlova u kojima targetira pojedine studente i profesore, a u kojima se lažno predstavlja kao studenti. Stoga je pokrenuta javna peticija za smenu direktorke dr Jelene Damnjanović i predsednika Saveta Škole dr Nikole Jančeva, kao njenog najbližeg saradnika – saopštavaju profesori.

Kako objašnjavaju, Jelena Damnjanović, od 2016. godine od kada je stupila na funkciju, otpustila je oko 30 nastavnih i nenastavnih radnika, „bilo po osnovu otkaza ugovora o radu ili samovoljne odluke da nastavnicima kojima je isticao ugovor isti ne produži, iako su ispunjavali uslov za izbor u više zvanje“.

Od 2024. godine, kako nastavljaju, podneto je sedam tužbi protiv direktorke Škole kao odgovornog lica zbog toga što je jednog nastavnika „neosnovano otpustila posle 20 godina rada zbog odlaska na naučno-stručnu konferenciju“.

Kako ističu, 8. novembra prošle godine, direktorka je „pod pretnjom otkaza prisilila šest nastavnika, koji su u radnom odnosu u Školi od 12 do 22 godine, da potpišu Anekse za smanjenje radnog angažovanja na 40 odsto uz obrazloženje da ne postoji mogućnost angažmana do pune norme“.

– Sa druge strane, postoje zaposleni koji imaju broj časova ispod pune norme, ali su i dalje u radnom angažovanju od 100 odsto. Potpisivanjem Aneksa, profesori su prestali da budu članovi Nastavnog veća, čime su lišeni mogućnosti da učestvuju u procesima donošenja odluka. Zaposleni smatraju da je pravi razlog odluke o smanjenju njihovog angažovanja, sumnja direktorke da nisu glasali za njenog kandidata na nedavno održanim izborima za direktora. Samo nedelju dana nakon ove odluke, primljena su tri nova saradnika u nastavi, što dovodi u pitanje validnost obrazloženja i otvara prostor za sumnju u diskriminaciju. Na ovaj način je ne samo ugrožena egzistencija i profesionalni integritet nastavnika, nego je dovedena u pitanje i akreditacija ustanove – saopštavaju.

Profesori su već podneli tužbe protiv škole, ali naglašavaju da troškove ovih sporova, kao i do sada neće snositi odgovorno lice, već nažalost Škola, odnosno studenti i poreski obveznici.

Zbog neosnovanog otpuštanja zaposlenih, kako ističu VPŠ je prema Finansijskom planu u 2023. godini, imala troškove od 5.481.000 dinara, a za 2024. godinu 4.700.000 dinara.

Potpisnici ovog saoštenja su profesori: dr Tatjana Bošković, dr Ljiljana Jović, dr Nataša Papić-Blagojević, dr Maja Vukadinović, dr Marija Vuković, dr Miloš Japundžić i dr Marija Vranješ.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari