Naučnice Milica Sentić, Mirjana Ljubojević, Mirjana Ćuk ovogodišnje su dobitnice nacionalnih stipendija „Za žene u nauci“
Milica Sentić, naučna saradnica Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Univerziteta u Beogradu, Mirjana Ljubojević, docentkinja na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu i Mirjana Ćuk, asistentkinja na Departmanu za biologiju i ekologiju Prirodno–matematičkog fakulteta u Novom Sadu, ovogodišnje su dobitnice nacionalnih stipendija „Za žene u nauci“. Njihov izuzetan naučnoistraživački rad u oblastima hemije životne sredine, hortikulture i botanike, nagrađen je stipendijama u vrednosti od po 5.000 evra.
Mlade naučnice su nagrađene u sklopu međunarodnog programa Loreal-Unesko „Za žene u nauci“, koji već 20 godina nagrađuje i promoviše žene čija su izuzetna dostignuća doprinela naučnom napretku u celom svetu. U Srbiji se u sklopu ove inicijative od 2010. godine najboljim mladim naučnicama dodeljuju stipendije koje predstavljaju vid podrške njihovom daljem profesionalnom usavršavanju i podsticaja da nastave da se bave naukom u našoj zemlji. Program se u Srbiji realizuje u saradnji Ministarstva prosvete, Nacionalne komisije za saradnju sa UNESCO i L’Oréala Balkan.
Državni sekretar u Ministarstvu prosvete Vladimir Popović je rekao da se na konkurs javilo dosta kandidatkinja i da je bilo teško izabrati najbolje. On je najavio krupne promene u finansiranju nauke u Srbiji i podsetio da je Skupština Srbije usvojila Zakon o Fondu za nauku, a da je u toku javna rasprava o Predlogu zakona o nauci i istraživanju. Popović je rekao da će mladi istraživači moći da konkurišu kroz projekte Fonda za nauku i da sklapaju ugovore o radu sa svojim fakultetima na period koliko traje projektni ciklus.
– Kroz javni poziv stimulisaćemo mlade istraživače, razmišljamo da postavimo uslov da bar tri mlada istraživača moraju da budu na svakom projektu – kazao je Popović.
Ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović je istakao da je na konkurs Fonda za inovacionu delatnost 95 odsto zahteva za osnivanje start ap kompanija podnose muškarci, a svega pet odsto žene i da se sa sličnim problemom suočavaju i u Evropskoj uniji.
Na skupu se čuo podatak da je među naučnicima u svetu 28 odsto žena, dok ih je u Srbiji 52 odsto. Od pokretanja programa do danas, na konkursu za nacionalne stipendije „Za žene u nauci“ učestvovalo je više od 500 mladih naučnica, a najboljima su, uključujući i ovogodišnje dobitnice, dodeljene 23 stipendije čija ukupna vrednost prelazi 13 miliona dinara.
Novi konkurs
Početak novog ciklusa ovog programa najavljen je za 15. decembar, od kada će naučnice u Srbiji moći da konkurišu za stipendije za 2019. godinu. Za stipendije mogu da se prijave naučnice koje se bave istraživanjima u oblasti prirodnih nauka, imaju do 35 godina i upisane su na doktorske studije ili su ih već završile. Detaljne informacije o konkursu za 2019. se mogu naći na internet adresi www.zeneunauci.co.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.