Program u korist vlasti, a ne građana 1Zgrada RTS Foto: Miroslav Dragojević

Taksa za Radio-televiziju Srbije poskupeće od Nove godine, što prema rečima sagovornika Danasa, a i šire javnosti koja je komentarisala ovu temu, ne bi bio problem da javni servis emituje program u interesu građana Srbije, a ne aktuelne vlasti.

Taksa će od 1. januara sledeće godine iznositi 299 dinara umesto dosadašnjih 255 dinara, kako je predviđeno predlogom zakona koji se od petka nalazi u skupštinskoj proceduri.

Najčešće zamerke javnosti odnose se na informativni program koji, kako mnogi smatraju, radi na promociji vladajuće stranke i njenog predsednika Aleksandra Vučića.

Opozicija godinama traži veću zastupljenost na javnom servisu, dok nezavisni novinari ukazuju na to da kolege sa RTS ne samo da ne otvaraju pitanja od interesa javnosti, već ne prenose ni saznanja o kriminalu i korupciji do kojih su došle kolege iz drugih redakcija, a čiji akteri su nosioci vlasti.

Nedostatak sluha sa priče „običnog“ čoveka su druga zamerka na račun javnog servisa – umesto svakodnevnih problema sa kojima se susreću građani Srbije u borbi za egzistenciju i preživljavanje, RTS nam servira priče o „zlatnom dobu“ i „neviđenim“ uspesima domaće politike koja je po mnogim, pre svega ekonomskim parametrima, „prva u Evropi“.

– Da RTS radi svoj posao po zakonu i po standardima koji važe za javni servis, poskupljenje bi bilo opravdano. Međutim, RTS ne radi tako, posebno u informativnom programu i dok se takva praksa ne promeni, dok RTS ne počne da se ponaša kao ugaoni kamen demokratije, što je praksa u svetskim razmerama, nikakvo povećanje takse nije opravdano, ocenjuje za Danas Rade Veljanovski, profesor na Fakultetu političkih nauka.

Sličnog mišljenja je i Slobodan Prvanović, naučni savetnik Instituta za fiziku i inicijator zahteva za promenu uređivačke politike RTS-a među kolegama iz akademske zajednice, koji se nedavno kandidovao za člana UO RTS-a sa željom da nešto promeni.

– Verujem da većini građana ne bi bio problem da plaća taksu za RTS kada bi znali za šta daju novac, odnosno kada ne bi mislili da finansiranjem RTS-a bacaju novac. Malo je toga čime gledaoci mogu da budu zadovoljni, a što se tiče onoga što mogu da čuju i vide na RTS-u, a kad je informativni program u pitanju, samo mogu da budu zgroženi i iznervirani. Dokle god traje ovo stanje, dokle god je RTS propagandni servis predsednika SNS, njegove partije i njihovih koalicionih partnera, treba oni i da ga finansiraju, a ne svi građani – ističe Prvanović za naš list.

Prema njegovim rečima, tek kad RTS ponovo bude bio javni medijski servis, biće opravdano od građana tražiti da plaćaju pretplatu, ili taksu, ili da se on finansira od sredstava građana indirektno iz budžeta.

– Verujem da bi većina građana bila spremna da pokriva sve opravdane troškove produkcije kvalitetnog programa, a da bi se znalo koliki su i kakvi su ti troškovi, i naravno da bi se krenulo sa proizvodnjom takvog programa, RTS mora prvo da se oslobodi. Dotle, i jedan dinar takse ja doživljavam kao pljačku – naglašava naš sagovornik.

Sociolog Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) kaže za Danas da prvo treba utvrditi da li RTS poštuje prava potrošača „imajući u vidu da za preplatu koju sada plaćamo ne dobijamo ono što u Ustavu i Zakonu u medijima član 47. piše“.

– RTS nije javni servis u delu informativnog programa, čime saučestvuje u kršenju prava građana na obaveštenost i informisanost, garantovanih Ustavom Srbije, članom 51 – naglašava Gavrilović.

Podsetimo, javni medijski servisi delimično se finansiraju iz budžeta Srbije, a delimično iz takse, koja se naplaćuje preko računa za utrošenu električnu energiju.

Prošle godine taksa je iznosila 220 dinara, dok je prethodno bila 150 dinara.

Vlada Srbije je ukinula privremeno pretplatu na javne servise od 2014. do 2016. godine, da bi se potom novim Zakonom o javnim servisima ponovo uvela pretplata, ali pod nazivom „taksa“.

Međutim, 2015. godine je odlučeno da se, opet privremeno, RTS i RTV finansiraju većinskim delom iz državne kase, a da taksa iznosi svega 150 dinara.

Vasović: Poskupljenje nije opravdano

Da poskupljenje takse za ovakav javni servis nema nikakvo opravdanje smara i zaposleni u ovoj kući – Vasko Vasović, dugogodišnji direktor fotografije RTS-a i nedavni kandidat za generalnog direktora Radio-televizije Srbije.

– Naravno da poskupljenje nije opravdano . Smatram da pretplatu, kao takvu, zaista treba ukinuti i finansiranje vezati za kablovske operatere. Naročito sada kada je skoro potpuno promenjen način distribucije signala – ističe Vasović za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari