Deo proizvodnje komercijalne municije u podzemnom objektu užičkog Prvog partizana, jednog od šest preduzeća odbrambene industrije Srbije, iz ekonomskih i humanih razloga mogao bi uskoro da bude iseljen iz sadašnjeg podzemnog prostora u brdu Zabučje.
Taj objekat, koji Užičani nazivaju Rupa, nalazi se pored magistralnog puta ka Požegi, u brdu Zabučje, i dugo je bio strogo čuvana vojna tajna, ali je u međuvremenu postao ekonomski balast.
Deo proizvodnje komercijalne municije u podzemnom objektu užičkog Prvog partizana, jednog od šest preduzeća odbrambene industrije Srbije, iz ekonomskih i humanih razloga mogao bi uskoro da bude iseljen iz sadašnjeg podzemnog prostora u brdu Zabučje.
Taj objekat, koji Užičani nazivaju Rupa, nalazi se pored magistralnog puta ka Požegi, u brdu Zabučje, i dugo je bio strogo čuvana vojna tajna, ali je u međuvremenu postao ekonomski balast. Njegovo održavanje je veoma skupo, a novac koji se troši za te namene mogao bi da posluži za ulaganja u proizvodnju ili modernizaciju opreme.
– Veoma smo zainteresovani da deo proizvodnje izmestimo iz tog objekta koji je jedinstven u svetu i da mu u narednom periodu pronađemo drugačiju namenu. Troškovi održavanja su veoma veliki, ali postoji i drugi razlog, a to je humani aspekt prema zaposlenima. Naša je procena da nam je za to potrebno oko 3,5 miliona evra, a ta investicija isplatila bi se za tri godine – kaže direktor fabrike Dobrosav Andrić.
Gradnja Rupe počela je sedamdesetih godina prošlog veka. Njena unutrašnjost bila je strogo čuvana vojna tajna, a ulazak je bio moguć jedino uz dozvolu vojnih vlasti.
Fabrika je počela s proizvodnjom 1980. godine, a radnici koji su radili u tom pogonu obavezali su se na čuvanje vojne tajne o unutrašnjosti tog objekta, njegovim proizvodnim galerijama, blindiranim vratima, tunelima, uslovima u kojima rade i ostalim detaljima.
Taj posebno opremljen prostor morao je da bude klimatizovan tokom celog dana i s neprekidnim osvetljenjem. Pored toga, trebalo je pod kontrolom držati i određeni stepen vlažnosti vazduha, a sve to bilo je veoma skupo. Ako se tome dodaju troškovi za specifične naknade zaposlenima, sve to, prema proceni stručnjaka, fabriku košta oko milion evra godišnje.
Konačnu odluku o mogućem izmeštanju proizvodnje iz užičke Rupe ipak će doneti država, jer je ona većinski vlasnik preduzeća. Poslovodstvo najavljuje podnošenje takve inicijative tokom ove godine, a već je kupljen prostor od preduzeća Tvrdi metal u koji bi trebalo da bude premešten deo opreme i proizvodnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.