Na oba bloka TE „ Kostolac B“ do 20. februara proizvedeno je 670 miliona kilovat- sati električne energije, što je 95 odsto od plana za ovaj deo godine. Proizvodnja na termoenergetskim kapacitetima u TE „ Kostolac B“ je na nivou zahteva JP EPS i često je sa smanjenim kapacitetima zbog veoma povoljne hidrološke situacije i angažovanja hidroelektrana u proizvodnji električne energije. Planovi su rađeni sa pretpostavkom rada punim kapacitetom zbog oštre zime i velike potrošnje električne energije, što nije bio slučaj.


– Rad blokova u prvih pedeset dana ove godine je stabilniji u odnosu na kraj prethodne. U jutarnjim satima, obično u periodu od 3 do 6 sati blokovi su radili sa sniženom snagom zbog viška energije u sistemu EPS. Blok „B1“ radi na maksimalnoj mogućoj snazi i u ovoj godini imao je dva isključenja- u januaru zbog jednog otkaza na turbini i jednog na kotlu. Što se tiče tehnike stanje opreme je dobro, elektrofilter je u radu 100 posto, pepeo i šljaka se transportuju na odlagalište „Ćirikovac“. Problematika je na sistemu odšljakivanja na odšljakivačima koji su planirani za zamenu u 2014. godini. Na ovom bloku planirani remont u ovoj godini će trajati 30 dana. Izvršene su sve neophodne pripreme za javne nabavke rezervnih delova i usluga, u toku su pokretanja istih i objavljivanja u službenom glasniku, kaže Dragan Živić, direktorom TE „Kostolac B“.

Na bloku „B2“ u toku su garancijske probe i ispitivanja u toku kojih se otklanjaju svi nedostaci i očekivanja su da će od sredine februara započeti projektovani režim rada bloka.

– Kada je reč o bloku „B2“, on radi stabilno na maksimalnoj snazi od 350 MW, u ovoj godini bilo je šest ispada bloka koji su uobičajeni u garancijskom ispitivanju (u januaru 5 zbog cevnog sistema kotla regulacija na turbini, a u februaru samo jedan ispad zbog otkaza opreme regulacije). U februaru na ovom bloku vršene su pripreme kotla i elektro filtera za garancijska ispitivanja i ispitivanja svih mlinova. Kotao bloka „B2“ je ispitan od strane Instituta „Vinča“, a rezultate očekujemo za desetak dana. Takođe i elektrofilter se ispituje u naredna tri dana, a potom svi mlinovi u više režima posle modernizacije. Inače, planirani remont bloka „B2“ u ovoj godini trajaće samo 15 dana radi kontrole i servisa opreme koja se uobičajeno radi tom prilikom, naglasio je Živić.

Prema njegovim rečima, u narednom periodu blokovi će raditi normalno po zahtevu dispečera EPS, a za taj rad obezbeđeni su neophodni uslovi. Zalihe uglja na deponiji su maksimalne, proizvodnja demi vode se odvija nesmetano, a zalihe hemikalija zadovoljavajuće za normalnu proizvodnju vode. Takođe, zalihe tečnog goriva- mazuta su oko 1000 tona, što je dovoljno za normalnu proizvodnju električne energije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari