Član Odeljenja hemijskih i bioloških nauka Srpske akademije nauka i umetnosti Bogdan Šolaja istakao je u autorskom tekstu za današnji broj nedeljnika „Radar“ da bi rudnik i prerada rude u dolini Jadra doveli do nedopustivo velikih rizika i troškova zbog štete po vodu, zemlju, vazduh i gubitak u poljoprivredi.
Šolaja je istakao da je u dolini Jadra jedan od tri najvažnija vodonosna sistema u Srbiji odakle se direktno ili indirktno snabdeva veliki broj domaćinstava u Mačvi, a putem sliva Drine i Save oko milion građana Beograda i okoline.
On je dodao da su rizici posebno veliki budući da se lokacija mogućeg rudnika nalazi na naseljenom, plodnom zemljištu, vrlo podložnom plavljenju bujičnim velikim vodama i povremeno pojavom verovatno maksimalnih velikih voda na obe reke – Korenita i Jadar.
Šolaja je naveo da je problem još veći, jer Srbija zaostaje za razvijenim zemljama u primeni postojećih propisa u oblasti zaštite životne sredine, ali i po kvalitetu i stanju komunalne i druge infrastrukture.
On je ukazao da postoji nedopustivo veliki rizik postojećeg projekta po zdravlje stanovnika Jadra, kao posledica prodiranja opasnih supstanci u vodotokove i mešanja podzemnih voda prilikom vađenja i eksploatacije rude, mogućih curenja deponija u okolinu i od prašine koja nastaje prilikom eksploatacije i transporta.
Ispred Ustavnog suda upravo se održava skup ekoloških udruženja, aktivista i građana zbog navodne sednice Ustavnog suda koji bi, prema nepotvrđenim najavama, trebalo da raspravlja o odluci Vlade Srbije o ukidanju projekta „Jadar“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.