Pokret Ekološki ustanak, Narodni pokret Srbije i koalicija NADA i DS održali su danas ispred Ustavnog suda konferenciju za novinare povodom predaje zahteva za ocenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe Vlade Republike Srbije o Prostornom planu područja posebne namene za realizaciju projekta „Jadar“.
Narodni poslanici Ekološkog ustanka, Nove demokratske stranke Srbije (DSS) i Demokratske stranke (DS) izneli su zajedničke stavove o navodnim nepravilnostima u vezi sa ponovnim pokretanjem projekta za eksploataciju jadarita, ukazujući na kršenje nadležnosti i nepridržavanje zakonskih procedura.
Poslanica Ekološkog ustanka, Danijela Nestorović, istakla je da je Vlada Srbije donela odluku koja, prema njenim rečima, predstavlja „grubo kršenje Ustava Republike Srbije.“
Nestorović je naglasila da je zahtev podnet uz predlog privremene mere, kojom bi se obustavile sve pravne radnje vezane za ovu uredbu.
„Uredba, doneta u julu, prekršila je načela podele vlasti i vladavine prava, jer vlada nema ovlašćenje za upravljanje mineralnim resursima – to je u nadležnosti Narodne skupštine Republike Srbije,“ rekla je Nestorović.
Dodala je da bi, pre donošenja novog plana, morala biti usvojena strategija i sprovedene zakonski predviđene procedure prostornog planiranja i procene uticaja na životnu sredinu.
Ona je rekla i da su 72 poslanika opozicije potpisala zahtev za ocenu ustavnosti Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta „Jadar“.
Narodni poslanik Nove demokratske stranke Srbije (DSS) i član poslaničke grupe NADA, Dejan Šulkić, ocenio je da je „država zapala u posledično stanje“ zbog nepostupanja Vlade u skladu sa Zakonom o vladi, dodavši da se proces „usvajanja strategije“ mora poštovati pre donošenja bilo kakvih planova.
„Predsednica Vlade Ana Brnabić čas donosi uredbu, čas je ukida. To nije ozbiljno ni na nivou mesnih zajednica,“ rekao je Šulkić, osvrćući se na postupke koje je nazvao „hokus-pokus igrom.“
Takođe je spomenuo pitanje eventualne štete koju bi država mogla da plati u slučaju obustave projekta, dovodeći u pitanje postojanje takvih obaveza.
Na konferenciji je naglašeno da je Ana Brnabić uredbu iz jula ove godine potpisala dok je bila na funkciji predsednice Skupštine Srbije a ne na poziciji premijerke, pa je samim tim taj pravni akt ne važeći.
Narodni poslanik Demokratske stranke, Srđan Milivojević, podsetio je da je protestima ranije simbolično postavljen lanac na vrata Ustavnog suda kao znak zatvorenosti za građane.
„Sa vrata je skinut lanac i katanac. Sada ćemo videti da li je skinut i sa savesti sudija Ustavnog suda,“ izjavio je Milivojević, pozivajući sud na nepristrasnost i nezavisnost u odlučivanju.
Za kraj, Milivojević je uputio poruku i vlastima i javnosti:
„Još jednom poručujemo režimu Aleksandra Vučića, kao i svim građanima, da Srbija nije spremna da umre da bi ovaj režim preživeo.“
Grupa je na kraju pozvala Ustavni sud da donese odluku koja će „zaštititi ustavnost i zakonitost“ u Republici Srbiji, naglašavajući da bi nastavak projekta bez poštovanja zakonskih procedura predstavljao ozbiljno narušavanje pravnog poretka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.