Projekti vredni tri miliona evra 1Foto: Zoran Panić

Pirot već 13 godina ima uspešnu prekograničnu saradnju sa gradovima iz susedne Bugarske, kojima se istovremeno šire dobrosusedstvo i primena evropskih standarda, ali i značajno dopunjava gradski budžet sredstvima Evropske unije.

U okviru prekogranične saradnje pre izbijanja pandemije u toku je bila realizacija projekta unapređenja poslovne klime u Srbiji koji finansira Međunarodna razvojna agencija Kraljevine Švedske – SIDA. Cilj je uspostavljanje Nacionalnog registra investicionih mapa, a Pirot je među deset gradova u Srbiji koji se sprovodi ovaj projekata.

Nema sumnje da će nakon prestanka vanrednog stanja izazvanog epidemijom virusa korona ovaj projekat tek dobiti na značaju, jer će i ovdašnja, kao i nacionalna i svetska privreda ući u recesiju iz koje se može izaći samo promišljenim i zajedničkim poslovima i saradnjom.

– U ovom vremenu kada se i naši partneri u Bugarskoj, kao i mi ovde i u EP, trudimo da umanjimo samu epidemiju i efekte bolesti po građane ne radimo konkretno na dogovorenim projektima, ali saradnju nastavljamo čim se ovi problemi prevaziđu. Uveren sam da će u budućnosti saradnja biti intenzivirana i još plodnija. Svima nam je potrebna – kaže za Danas gradonačelnik Pirota Vladan Vasić.

Inače, prema poslednjim zvaničnim podacima od pre tri dana u Pirotskom okrugu je od virusa Covid-19 obolelo 70 ljudi, sa lakšom i težom kliničkom slikom, a novojih podataka nema ni na sajtu Covid.rs..

Značajni projekti

Od trenutka kada je počeo da učestvuje u CARDS, IPA i INTEREG programima, Grad Pirot realizovao je 19 projekata prekogranične saradnje vredne oko tri miliona evra koje preko programa prekogranične saradnje Srbije i Bugarske finansira EU. Prekograničnu saradnju Pirot je počeo 2007. godine i najviše je sarađivao sa Montana, Vršecom i Pravecom u Bugarskoj. Zahvaljujući ovoj prekograničnoj saradnji 2009. je otvorena Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj.

U proteklom periodu, pored rekonstrukcije Omladinskog stadiona, naselje „Prčevac“ dobilo je pič-teren, rekonstruisana je sala Doma kulture u gradu i nabavljena moderna audio i video oprema.

Otvoren je kol-centar za majke i trudnice, a nabavljena su i vozila za JP „Komunalac“. Rekonstruisana je i srednjevekovna tvrđava Kale, karaula u Dojkincima na Staroj planini je postala Sportsko-rekreativni centar, urađeno je Klizalište u Pirotu, rekonstruisana sala Doma kulture u selu Gnjilan.

Prema rečima šefice Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Pirota Marije Đošić, reč je o značajnim infrastrukturnim projektima, koji su održivi i mogu da se nadograđuju.

Krajem prošle godine u Pirotu je održana treća po redu Međunarodna naučna konferencija koja čija je tema bila razvoj i prekogranična saradnja. Grad Pirot i evroregion Nišava su prošle godine organizovali Akademiju lidera prekogranične saradnje Saveta Evrope u pograničnom regionu Srbija-Bugarska.

Ova akademija je prvi put organizovana u Pirotu i u ovom pograničnom regionu jer je Pirot, kako je ocenila ekspertkinja Saveta Evrope Ramona Velea, lider u prekograničnoj saradnji zahvaljujući čemu je ovaj region je najaktivniji.

Momčilov grad

Među najvažnijim i najvrednijim projektima prekogranične saradnje Srbije i Bugarske je rekonstrukcija srednjevekovne tvrđave Momčilov grad u Pirotu, realizovan prošle godine kroz IPA program. Partner na projektu je Pirotu bila opština Montana; ukupna vrednost projekta je 690.000 evra, a dela projekta za Pirot nešto više od 400.000 evra. Radovi su trajali 16 meseci, a vrpcu su novembra 2019. godine presekli i svečano otvorili Tvrđavu ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, gradonačelnik Pirota Vladan Vasić i direktorka Zavoda za zaštitu spomenika iz Niša Ljiljana Berić.

– Tvrđava je simbol grada i svedoči o istoriji Pirota. Radovi su finansirani uglavnom iz sredstava EU iz programa prekogranične saradnje a finansijski je učestvovao i grad – rekao je tada Vasić.

Ministar Nenad Popović je naglasio potrebu očuvanja kulturnog nasleđa, je „narod koji nema svoju istoriju sigurno je da neće imati ni svoju budućnost“: – Ovaj koncept jedne stare Tvrđave i jednog od najlepših istorijskih spomenika u Srbiji a pogotovo u ovom delu zemlje je model i za druge gradove kako da čuvaju kulturnu baštinu.

Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika iz Niša Ljiljana Berić je naglasila zadovoljstvo izgledom Tvrđave, jer je to neprocenjiva kulturna baština: – Kada to jednom nestane više ga ne možete obnoviti. Srećno smo što smo deo ovog projekta i što smo omogućili Gradu Pirotu da ovo obnavljanje Tvrđave ne bude samo sebi svrha već da bude u svrhu obogaćenja turističke ponude grada.

Pretpostavlja se da je Gornji grad srednjevekovne Tvrđave građen u vreme Kneza Lazara u drugoj polovini 14. veka pre Kosovskog boja. U Pirotu ovu tvrđavu zovu Momčilov grad zbog verovanja da je nju gradio vojvoda Momčilo. U zidinama Tvrđave su pored ostalih snimani kadrovi filma „Boj na Kosovu“.

Novi projekti

Grad Pirot predložen je za finansiranje još jednog projekta sportske infrastrukture iz drugog programa IPA, ali i druge projekte koji se finansiraju iz različitih izvora. Značajno je i učešće i u EU Pro programu iz kog je realizovan Plan detaljne regulacije Logističkog centra, koji je usvojila Gradska skupština u novembru prošle godine.

Tekst je deo projekta „PIROT – LIDER u prekograničnoj saradnji Srbije i Bugarske“ koji se sufinansira sredstvima Grada Pirota. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari