Ni posle godinu dana od kako je počeo sa radom najveći tržni centar u Srbiji, novosadska „Promenada“, ne stišavaju se polemike oko njegove izgradnje i funkcionisanja.
Naime, zbog izmene projekta i nesolidne gradnje i loše hidroizolacije, „Promenadu“ ugrožavaju podzemne vode, koje se snažnim pumpama ubacuju u gradsku kanalizaciju, ali to ne rešava problem, jer, poznato je da se na taj način samo podstiče novo nadiranje podzemnih voda. Sem što opterećuje gradsku kanalizaciju, u novosadskoj opoziciji i stručnoj javnosti ukazuju da se time utiče na nivo podzemnih voda i glavno izvorište vode Štrand, te ugrožavaju i okolni objekti, koji će početi da tonu. Zbog toga je ovaj objekat celu godinu radio sa privremenom upotrebnom dozvolom, koja je sada produžena na još tri meseca.
U „Savezu za Srbiju – Novi Sad“ podsećaju da nisu rešeni problemi zbog kojih za taj poslovni objekat nije moguće izdati redovnu dozvolu. SzS je ocenio da je „ponovno izdavanje bilo kakve dozvole za rad protivzakonito i predstavlja novo srljanje u još dublje bezakonje zbog kojeg je slučaj „Promenada“ već postao jedna od najvećih korupcionaških afera u istoriji Novog Sada“.
SZS tvrdi da su gradonačelnik Miloš Vučević i gradska uprava u aferi „Promenada“ „pokazali da isključivo štite interese krupnog kapitala, a ne interese grada i građana Novog Sada. Pitaju gradonačelnika i da li je on dao nalog da se „Promenadi“ izda privremena upotrebna dozvola. Istovremeno, od policije i tužilaštva se traži da ispitaju kako je investitor tržnog centra mogao da odstupi od odobrenog projekta i mimo uslova iz građevinske dozvole čime je ugrozio stabilnost i samog tržnog centra i okolnih objekata, kao i bezbednost posetilaca, a da posluje nesmetano kao da je sve u najboljem redu?
Direktor šoping centra „Promenada“ Boris Stevović u pisanom saopštenju naveo je da su investirali značajna sredstva u SCADA sistem za praćenje i kontrolu podzemnih voda, a da merenja pokazuju kako je „ukupna količina vode koja se ispušta u javnu kanalizacionu mrežu 5 do 6 puta manja od dozvoljenog maksimuma“. On zaključuje da ne postoji nikakvo značajno opterećenje kanalizacione mreže.
„Kompanija NEPI Rockcastle je realizovala i izradu stručnih elaborata koji su zahtevani od nadležnih institucija i koji su potvrdili da ne postoji negativan uticaj na izvorište Štrand, da sam objekat Promenade i okolni objekti nisu ugroženi, kao i da ne postoji opasnost od bilo kakvog sleganja tla“, istakao je Stevović.
On dodaje da je primenjen najnapredniji sistem za filtraciju vode koji je jedinstven u Srbiji.
„Taj sistem nam omogućava da dobijemo jako čistu vodu koju dalje koristimo za toplotne pumpe namenjene grejanju i tako zagrevamo deo šoping centra Promenada. Sa takvim rešenjem osiguravamo da voda koju uzimamo iz zemlje bude iskorišćena i dodatno umanjujemo potrošnju energije šoping centra „Promenada“, pozitivno utičući na životnu sredinu. Preostala obrađena voda se nakon toga ispušta u kanalizacioni sistem kao tehnička voda koja ispunjava sve uslove koji su definisani od strane gradske službe. Kompanija NEPI Rockcastle ima potpisan ugovor sa JKP „Vodovod i kanalizacija“ za pomenutu uslugu koji je u potpunom skladu sa postojećim zakonima i regulativama“, navodi se u saopštenju.
Gradonačelnik Miloš Vučević se nije oglašavao niti odgovarao na optužbe opozicije.
DS: Promenada nema pravo na novu privremenu dozvolu
Pokrajinski odbor Demokratske stranke (DS) pozvao je danas nadležne inspekcijske organe da odmah provere istinitost navoda poslovodstva tržnog centra Promenada u Novom Sadu, koje je saopštilo da je tom centru izdata nova privremena upotrebna dozvola koja važi tri meseca.
U Zakonu o planiranju i izgradnji, Član 157. Stav 2, izričito piše da „probni rad može trajati najduže godinu dana“, a taj rok, odnosno period važenja privremene upotrebne dozvole na osnovu koje je Promenada lane otvorena, istekao je 15. novembra, što znači da ne postoji pravni osnov da se izda nova privremena dozvola i produžava period probnog rada, naveo je DS u saopštenju za javnost.
Dodali su da “tobožnje testiranje nove opreme” ne može biti razlog za izdavanje nove privremene upotrebne dozvole jer zakon takvu mogućnost uopšte ne predvidja.
“To automatski znači da je i nova dozvola, ukoliko je stvarno izdata, pravno potpuno ništavna”, ocenjuje se u saopštenju.
DS je kao “običnu zamenu teza” odbacio navode gradske vlasti u Novom Sadu i Promenade o ugradnji sistema za prečišćavanje podzemnih voda koje se izvlače iz tla ispod tog kompleksa.
“Problem sa podzemnim vodama u Promenadi nije u sastavu vode, već u tome što se ta voda uopšte ispumpava iz tla, kao i promeni projekta na osnovu kojeg je investitor dobio gradjevinsku dozvolu za početak izgradnje Promenade. U samoj gradnji tržnog centra je trebalo pomoću ojačanih temelja i temeljne ploče te odgovarajuće hidroizolacije, obezbediti da voda ne prodire u donje nivoe objekta, a ne, verovatno zbog uštede, pribeći rešenju u kojem se voda danonoćno izvlači iz zemlje i prebacuje u gradsku atmosfersku kanalizaciju”, piše u saopštenju.
Predsednik Pokrajinskog odbora DS Nebojša Novaković rekao je se na slučaju Promenade jasno može videti da li u Novom Sadu, Vojvodini i čitavoj Srbiji uopšte postoji pravni sistem ili je sve svedeno na golu samovolju i interes aktuelne vlasti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.