U Novom Sadu će sutra i prekosutra biti predstavljene dve nove knjige u izdanju “Akademske knjige”.
Prvo će sutra, u utorak, u Bulevar Books-u (Bulevar Mihajla Pupina 6) od 19 časova, biti predstavljen novi roman Nebojše Milenkovića “Savršen antitalenat za sreću”.
O ovom erotsko-psihološkom trileru, pored autora, govoriće Duško Radosavljević i Gordana Nonin, a razgovor će moderirati Milan Tripković.
– Nova knjiga Nebojše Milenkovića, književnika, istoričara umetnosti i građanskog aktiviste iz Novog Sada, višeslojna je priča koja teme ljubavi, braka, preljube, seksa, ali i lične i kolektivne tabue — osvetljava iz različitih vizura, te je i čitalac, umesto da se opredeljuje, motivisan da prihvati i razume. Smeštajući radnju u period od početka opsade Sarajeva do dana u kom je ubijen premijer Zoran Đinđić, povezujući ove događaje, Milenković piše o malom čoveku koji se, mimo svoje volje, našao u epicentru istorijskih lomova. Skupa sa akterima, ravnopravan junak ove knjige je i jezik kojim je pisana — saglasno Nabokovljevoj tezi da najbolji siže literature svakog pravog pisca predstavlja sam stil, ističe Bora Babić, glavna urednica “Akademske knjige”.
Autor knjige, Nebojša Milenković, za čitaoce Danasa, najavljuje ovu prvu promociju svog drugog romana ističući da je on kroz priču o atipičnom ljubavnom i erotskom četvorouglu pokušao da napiše knjigu o našem vremenu.
“Mene, kao i u prethodnom romanu, zanimaju paralelni identiteti jer svako od nas poseduje mogućnost vlastitih mnogostrukosti i ako su pisci u bilo čemu u prednosti u odnosu na ostale ljude, onda je naša prednost upravo ta da svoje drugačije identitete možemo proživeti kroz knjigu koju pišemo”, rekao je Milenković.
Nova knjiga Tibora Varadija, takođe u izdanju Akademske knjige, biće predstavljena u sredu, 10. novembra, sa početkom u 19 časova u Advokatskoj Komori Vojvodine (Zmaj Jovina 20/I).
Knjiga priča “Protivnarodni osmeh” je četvrta knjiga Varadijeve dokumentarne proze u kojoj nas autor ponovo uvedi u svoju stvaralačku radionicu. Iz advokatske arhive svojih predaka plete priče u kojima nas premešta iz prošlosti u sadašnjost i u kojima spaja nespojivo.
Komotan je u svojoj slobodi da prividno piše o čemu hoće, dok je, s druge strane, odgovoran prema priči koju je započeo. I kada se seli iz dosijea u dosije, to nisu proizvoljna lutanja, već traženje paralela između različitih sudbina, ne bi li se naposletku došlo do onoga o čemu ne postoji pisani trag.
Varadi kaže: „Tragova i dokaza o okupatorima i okupiranosti ima mnogo i u naučnim publikacijama. Tu su i udžbenici istorije. Ali me i dalje ne ostavlja na miru pitanje šta se dešavalo sa susednim ulicama ili na drugoj obali Begeja, a što tada nisam video. Ovi spisi su u tome od pomoći. U njima vidim jednu nečovečnu vlast, ali i popodneva, susrete, kao i nervoze, uzbuđenja, nastale mimo ideologije. Vidim da su postojali i privatno životi, i da je bilo ljudi koji su ponajviše živeli, ili oponašali svakodnevni život.”
O ovoj knjizi će na promociji govoriti sam autor i Vladimir Gvozden, a razgovor će moderirati Branko Tatić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.