Književni susreti “Muhamed Abdagić“, već tradicionalna manifestacija kulture u Sjenici, osnovani su sa ciljem reafirmacije imena i dela ovog, za života nepravedno zapostavljanog i progonjenog književnika, kao i sa ciljem promocije modernog književnog stvaralaštva i ideje interkulturalnosti.

Ovogodišnji, Jedanaesti književni susreti ''Muhamed Abdagić'', u potpunosti su ispunili ideje i ciljeve utemeljivača. U prepunoj skupštinskoj sali, u kojoj se za tu priliku tražilo mesto više, promovisan je Abdagićev roman „Tatli džan“ (Slatki život), a u drugom delu Književne večeri, svojim stvaralaštvom predstavili su se književnici iz različitih krajeva Srbije, BiH i Crne Gore. U okviru ove dvodnevne kulturne manifestacije, održan je i okrugli sto o temi ''Da li smo na tragu Muhameda Abdagića''.

Stihove Muhameda Abdagića, kojima se, tradicionalno označava početak Književnih susreta, govorila je mlada glumica iz Užica, Sonja Milivojević, a Susrete je zvanično otvorio predsednik opštine Sjenica, Muriz Turković. Odlomke iz, te večeri promovisane, Abdagićeve knjige „Tatli džan“, objavljene devetnaest godina nakon smrti autora, kazivao je sjenički glumac Edo Mašović, a o knjizi su govorili: prof.dr Redžep Škrijelj, i članovi porodice Abdagić, Adem Vrcić i Fatima Avdić Abdagić.

-Izuzetno sam zadovoljan što smo sjeničkoj publici predstavili ovaj roman Muhameda Abdagića, barda sandžačke kulture. Ovo je jedna od pravih kulturnih poslastica, koje se sandžačkoj javnosti mogu predstaviti. „Tatli džan“ je jedan izuzetan roman, koji nas uranja u život Sjenice u periodu s kraja XIX i početka XX veka. Abdagić je na vrlo lucidan, prefinjen književni način, predstavio Rušid-efendiju Spahovića, kao ličnost nesumljivih kvaliteta. Čovjeka koji je obilježio epohu, kao gradonačelnik Sjenice u periodu od 1914.do 1927.godine, sa izvjesnim prekidima; čovjeka koji je poznat kao osnivač škola, i kao neko ko je odvajao sopstvena sredstva za humane odnose i jačanje obrazovanja u Sandžaku; koji je na kraju ostao bez ičega, ali je sačuvao dostojanstvo, izjavio je prof.dr Redžep Škrijelj.

Roman „Tatli džan“ je samo deo neprocenjive književne ostavštine Muhameda Abdagića, čije je štampanje omogućilo Ministarstvo kulture BiH. U nadi da će zainteresovati i sjeničke izdavače, njegove rukopise brižljivo čuvaju članovi porodice. ''Drago mi je što sam u Sjenici, što sam među vama. Ali teško mi je zbog Muhameda, koga je Sjenica donekle zaboravila. Zaboravila na taj način što je, iz godine u godinu obećavala da će objaviti neko od Muhamedovih djela. Voljela bih da roman ''Sandžak'', bude objavljen baš u Sjenici'', izjavila je medijima, redovna gošća Susreta, sestra Muhameda Abdagića, Fatima Avdić.

U drugom delu Književnih susreta, insertima iz svog stvaralaštva, predstavili su se: Safet Adrović-Vrbički, Enes Dazdarević, Biljana Diković, Miladin Savičić-Rudinski, Sulejman Aličković, Redžep Nurović, Merima Čingić i neizostavno, miljenik sjeničke čitalačke publike, Rasim Ćelahmetović iz Priboja, koji je ovogodišnje Susrete prokomentarisao: ''Eto, na ovome kijametu, desilo se ipak proljeće! Pjesnička riječ, pisana riječ je, na neki način prokrčila puteve, i stvaralaštvo je došlo do srca Sjeničaka. Prošle godine, sa setom i tugom sam se prisećao trenutaka kako smo zamišljali ove Susrete; da svake godine promovišemo, iz bogate ostavštine, po jednu Abdagićevu knjigu. Ove godine, desilo se i to dobro čudo!''

Književne susrete ''Muhamed Abdagić'', organizovali su Kulturno –prosvetna zajednica Sjenice i organizacija Flores, pod pokroviteljstvom, holandske humanitarne organizacije IKV Paks Kristi, Grupe 484 i Opštine Sjenica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari