Pronađen lek protiv ćelavosti 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Mistične moći, koje su dozvoljavale 13-godišnjoj Alisi Ber Kirbi iz Luzijane da podiže klavire, teške ljude i stolove, izdale su je u toku naučnog posmatranja u Njujorku, prenosi list Vreme pre 80 godina.

Pronađen lek protiv ćelavosti 2Alisa je „pre nekoliko dana“ avionom doletela u Ameriku kako bi dokazala svoje sposobnosti pred najskeptičnijim ekspertima fizike.

Ona je, najpre, odlučila da, svojim neverovatnim sposobnostima, podigne sto. Nakon što je izogovorila samo nekoliko reči, sto se magično podigao u vazduhu, a zatim na drugi niz reči – spustio na pod, prenosi list Vreme.

Zatim je dokazala da može da “vidi” šta piše na listu hartije sa zavezanim očima. Ona je dobila olovku i papir sa pitanjem, koje je neko napisao nakon što je vezala oči.

Kirbijeva je dala tačan odgovor na prvo pitanje, međutim, kako su eksperiment ponovili nekoliko puta, ona je “izgubila svoje sposobnosti”, pod objašnjenjem da je “odgovor ne dolazi pred očima”.Pronađen lek protiv ćelavosti 3

Ova “mlada proročica” je izjavila da će 15. decembra ponovo doći u Njujork jer unapred oseća da će “tada” moći da učini ista čuda.

U ovom gradu se “pre nekoliko dana” odigralo i jedno suđenje zbog “krajnje bizarnog” događaja.

Čarls Jelen, 34- godišnji inženjer iz Njujorka, poslao je svojoj devojci kovčeg i mrtvačku spremu, nakon što mu je rekla da je njena ljubav prema njemu mrtva.

Kako su ga njeni roditelji tužili, sudija je odlučio da osudi Jelena zbog ove “ljubavne sahrane” na tri meseca zatvora.

S druge strane u Solunu, jedan frizer našao je način da zaustavi opadanje kose i izleči ćelavost, prenosi stalni dopisnik lista.

Pomenuti frizer se već duže vreme bavi proučavanjem dejstva biljaka na gustinu i kvalitet kose. Tako je uspeo da izradi jedan losion sa izvesnim travama koje, po njegovoj tvrdnji, osiguravaju svet od ćelavljenja.

Ovaj solunski figaro je losion isprobao na svojim brojnim klijentima, čija kosa stvarno više ne opada, prenosi dopisnik. Takođe, on nudi 30.000 dinara onome ko dokaže da njegov lek nije efikasan.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Pronađen lek protiv ćelavosti 4Kako se usred Londona već dugi niz godina nalazi jedan plac, čiji je sopstvenik ostao nepoznat, automobilisti su odlučili da iskoriste taj prazan prostor i naprave od toga mesto za parkiranje, prenosi list Pravda.

Stanovnici susednih kuća pobunili su se zbog buke i vike automobilista, pa su potražili sopstvenika placa da mu se požale.

Ali kako ga nisu pronašli, slučaj je dospeo u novine, koje su udarile u velika zvona i napale gradsku upravu, koja ne vodi računa ni o samom centru prestonicPronađen lek protiv ćelavosti 5e.

Međutim, pre nego što se magistrat uopšte oglasio, na ovom placu se pojavio jedan šator.

U šatoru se nalazi lep krevet, jedna petrolejska peć, pisaći sto, orman, pa čak i slike po zidovima, dok u njemu živi jedan mladi novinar.

Iako mu njegova redakcija plaća sve troškove ovog “useljenja”, kako bi na taj način podigao tiraž novina, ovaj novinar ima sasvim drugačije planove.

Kako je pročitao u zakonu da će onaj koji zauzme “ničiju zemlju“ posle 11 godina i 364 dana postati njegov sopstvenik, odlučio je da toliko i ostane u šatoru.

Ovaj novinar planira da posle toga proda plac, za koji veruje da će vredeti nekoliko miliona dolara, prenosi stalni dopisnik lista.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari