Propaganda kao najjače ratno oružje 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Jugoslovenski listovi Pravda i Vreme na današnji dan pre tačno osamdeset godina pišu o problemu ratne propagande koja postaje sve jače oružje.

Propaganda kao najjače ratno oružje 2 List Vreme, kao jednu od gorućih tema, izdvaja problem ratne propagande kao sve moćnijeg borbenog sredstva. U danima Drugog svetskog rata obiluje upotreba veoma raznovrsnih borbenih sredstava radi postizanja krajnjeg cilja.

Jedno od takvih sredstava je propaganda. To je dejstvo putem pismenih ili usmenih stavova kojima se utiče na kreiranje javnog mnjenja, ali i morala neprijateljskih trupa.

Propaganda se vrši preko radio emisija, pomoću letaka, brošura, štampe. U danima Drugog svetskog rata propagandi se posvećivalo više pažnje nego ranije, prenosi, list Vreme.

U očekivanju vojnog napada od strane Rusije, finska vlada je izdala naredbu da se evakuiše stanovništvo iz svih većih finskih gradova, piše list Vreme.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Pravda donisi priču o snabdevanju pariskih pijaca. Kada bi se uporedile količine namirnica iz perioda pre rata i u toku rata statistika bi bila Propaganda kao najjače ratno oružje 3ista, ali ne treba zaboraviti da je parisko stanovništvo bilo mnogobrojnije pre rata.

Situacija u Engleskoj je nešto drugačija, oni su prinuđeni da uvoze 60 do 70 procenata mesa i to najviše iz Argentine. Proizvodnja mesa u Nemačkoj je upola veća nego u Britaniji.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari