Dekret predsednika Ukrajine Viktora Juščenka kojim je raspušten parlament stupio je juče na snagu objavljivanjem u službenom listu. Već lomljiv dogovor o podeli vlasti u Ukrajini propao je u ponedeljak kada je predsednik Viktor Juščenko naredio raspuštanje parlamenta, bazu podrške njegovom rivalu premijeru Viktoru Janukoviču, koga je predsednik optužio da uzurpira vlast.

Dekret predsednika Ukrajine Viktora Juščenka kojim je raspušten parlament stupio je juče na snagu objavljivanjem u službenom listu. Već lomljiv dogovor o podeli vlasti u Ukrajini propao je u ponedeljak kada je predsednik Viktor Juščenko naredio raspuštanje parlamenta, bazu podrške njegovom rivalu premijeru Viktoru Janukoviču, koga je predsednik optužio da uzurpira vlast. Juščenko je naredio održavanje novih izbora 27. maja. Janukovičeve pristalice u parlamentu odgovorile su sazivanjem hitne sednice i izglasavanjem rezolucije koja će proglasiti Juščenkovu odluku o raspuštanju parlamenta neustavnom. Zamenici su takođe glasali protiv raspoređivanja novca za nove izbore. U direktnom televizijskom obraćanju u ponedeljak predsednik Ukrajine je rekao da je njegova dužnost bila da raspusti skupštinu zbog toga što je parlamentarna većina, na čijem je čelu Janukovič, kršila ustav. Juščenko je naglasio da je odluku doneo posle neuspešnih sedmočasovnih konsultacija s predstavnicima parlamentarnih grupa i da su sve državne funkcije pod kontrolom. Ukrajinski premijer je juče rekao da parlament treba da nastavi s radom uprkos dekretu predsednika zemlje o njegovom raspuštanju. On je ponovio poziv predsedniku zemlje da „sedne za pregovarački sto“ s proruskom većinom i da pokuša da se s njom dogovori „zarad budućnosti Ukrajine“.
Poslednji manevri gurnuli su Ukrajinu u najgoru političku krizu od narandžaste revolucije 2004. kada je Juščenko porazio Janukoviča pošto su ulični protesti odveli do poništenja nepoštenih izbora. Rivalstvo između Juščenka, prozapadnog lidera, i Janukoviča koga podržava Rusija, traje još od tada, reflektujući podeljenost u ukrajinskom društvu između istočnog dela gde se govori ruski jezik i zapada gde se govori ukrajinski. U još jednom zabrinjavajućem znaku sve dubljih napuklina, male grupe pristalica obe strane okupile su se na ulicama u ponedeljak uveče. Julija Timošenko, žestoki borac u ukrajinskoj politici i bivši premijer u vladi Juščenka, pridružila se demonstrantima na Trgu nezavisnosti u Kijevu.
Rusija je juče izrazila zabrinutost povodom odluke predsednika Juščenka da raspusti parlament i pozvala na kompromis proruski i prozapadno orijentisanih snaga. Rusija ocenjuje da sve strane treba da uzmu u obzir pozive na pronalaženje kompromisa, jer je to „u interesu stabilnosti ukrajinskog društva“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari