Propis star pola veka ili "pljačka" Beograđana 1Foto: Stefana Savić

Da li su interne ekshumacije na beogradskim, posebno starim „zatvorenim“ grobljima Topčiderskom, Novom, Centralnom, Banjičkom, Starom Bežanijskom i Zemunskom groblju, praksa novijeg datuma …

… dodatni stres i finansijski udar na porodice pokojnika, kako smatraju Beograđani koji su se javili Danasu ovim povodom ili je zaista reč o propisu starom pola veka, cenovniku koji nije menjan dve godine i zavođenju reda, što tvrdi Dragan Baltovski, direktor JKP „Pogrebne usluge“.

Beograđanki Damjanki Galović nedavno je preminula majka, koja je bila vlasnik groba na Novom groblju, za koji je decenijama redovno plaćala zakup i održavanje. Sahrana nije mogla da se obavi dok porodica nije, na insistiranje JKP „Pogrebne usluge“, platila još 40.000 za tri interne ekshumacije povrh svih troškova sahrane koji su, bez umanjenja od 35.000 dinara na ime refundacije Penzionog invalidskog fonda, iznosili oko 94.000 dinara.

– Na tom grobnom mestu sahranjeni su i moja tetka, deda i dedin ujak. Mi bismo razumeli da se to radi u slučaju kada su prethodne sahrane obavljene nedavno, ali poslednja osoba preminula je pre 22 godine, a ostale pre 25 i više od 50 godina. Tu prosto nema šta da se ekshumira. Kad sam im to objasnila, u „Pogrebnim uslugama“ su mi rekli da, ako to ne platim, bez obzira što tu ničeg nema da se ekshumira, neću smeti da sahranim majku, iako je to njeno vlastito grobno mesto. I šalterska službenica i njena šefovica rekle su kako je to oduvek tako bilo, što nije istina. Imamo još jedno grobno mesto na Novom groblju, gde se sahranjivala porodica mog supruga još od pre Drugog svetskog rata. Poslednja sahrana bila je 2011. i nikad nije bilo ni reči o bilo kakvoj ekshumaciji – kaže za Danas Damjanka Galović.

Ona ističe da su joj službenice u „Pogrebnim uslugama“, na insistiranje da nikada nije postojalo pravilo o plaćanju ekshumacija, pa čak i za one koji su sahranjeni pre više od pola veka, objasnile da je „to novi zakon uveden 2014. godine“. Zbog naplate ekshumacija Damjanka Galović se obratila zaštitniku građana Saši Jankoviću i povereniku za informacije od javnog značaja Rodoljubu Šabiću.

– Ranije je postojalo nekakvo pravilo da moraju proći tri godine od poslednje sahrane da bi se novo lice sahranilo bez dodatnih nadoknada. Ali, tražiti 40.000 dinara za ekshumaciju ljudi koji su sahranjeni pre 20 ili 50 godina i još njihovo odbijanje da se dozvoli sahrana ako se to ne plati – to je čist bezobrazluk i lešinarenje – priča Damjanka Galović.

Ona nije jedina u Beogradu koja je ogorčena zbog dodatnih obaveznih troškova za ekshumaciju za koju Uprava beogradskih grobalja nudi različite varijante, zavisno od toga da li će dozvoliti nove sahrane u narednih 10 godina. Pri tome, važeći Zakon o sahranjivanju i grobljima iz 1977, koji je više puta menjan, pominje samo prebacivanje posmrtnih ostataka sa jednog groblja na drugo i rok od 10 godina od poslednje sahrane za otvaranje groba.

– Usluga interne ekshumacije više od pedeset godina postoji u cenovniku osnovnih usluga JKP „Pogrebne usluge“, koji odobrava naš osnivač grad Beograd, što znači da ne predstavlja novu uslugu. Na cenu ove usluge utiču period počivanja preminulog lica i vrsta grobnog mesta – da li je u pitanju grob ili grobnica, uključujući i obaveznu dezinfekciju. Ovde se ne radi o o novom propisu, nego o obezbeđivanju tehničkih mogućnosti za obavljanje sahrane u određeno grobno mesto – objašnjava za Danas Dragan Baltovski. Prema njegovim rečima, broj preminulih lica koja mogu da se sahrane u jedno grobno mesto zavisi od tipa grobnog mesta i groblja na kome se sahrane obavlja.

– Na otvorenim grobljima: Nova Bežanija, Lešće, Orlovača i Zbeg interne ekshumacije se vrše nakon svake treće sahrane, dok se na zatvorenim grobljima – Novo, Centralno, Topčider, Zemunsko, Banjičko, Stara Bežanija interne ekshumacije obavljaju nakon svake druge sahrane. Ukoliko porodica preminulog lica ne može ili ne želi da obavi internu ekshumaciju, JKP „Pogrebne usluge“ ih upućuje na redovnu sahranu na nekom od otvorenih beogradskih grobalja prema teritorijalnoj pripadnosti – napominje Baltovski.

Upitan zbog čega se ekshumacije plaćaju odmah u Centralnoj upravi pre zakazivanja sahrane, iako svako od grobalja ima svoju upravu, koja bi na osnovu stvarnog stanja i izvršenih radova može da vrši naplatu, Baltovski odgovara da se „obračun troškova vrši prilikom zakazivanja sahrane na osnovu dokumentacije o tom grobnom mestu, njegovom kapacitetu, a kasnije se usklađuje na osnovu utvrđenog stvarnog stanja, zatečenog uvidom na terenu“.

– U prethodnom periodu, nažalost, događalo da su neki od zaposlenih sklapali neformalne dogovore sa građanima za vršenje ovih aktivnosti, a prihod od takve „rabote“ završavao je u njihovim džepovima. To je u ovom trenutku onemogućeno strogom kontrolom, jer se radi o aktivnosti koja predstavlja sanitarni i zdravstveni rizik, ukoliko se radi na nestručan način, mimo propisa i kontrole. Svim ekshumacijama sada prisustvuje stručno lice iz JKP „Pogrebne usluge“, kao i stručno lice koje je ovlašćeno za sanitarne i poslove dezinfekcije, s obzirom da se radi o delikatnom i zahtevnom procesu, koji sa sobom nosi kako zdravstvene, tako i rizike po životnu sredinu – ukazuje Baltovski.Damjanka Galović kaže da su na otvaranju groba njene majke bili samo grobari i tehničar, a na drugim grobljima, kako tvrde čitaoci Danasa, pojavljivao se eventualno i upravnik i to samo kod procene troškova otvaranja groba, dok su ekshumacije vršili samo grobari u prisustvu nekog u ime porodice.

Mada građani tek poslednjih godina račun za otvaranje grobnog mesta dobijaju na groblju na kome se vrši sahrana, Baltovski negira da se ova usluga ne obračunava u okviru troškova sahrane, plaćenih u Centrali i da se ostavlja slobodnoj proceni grobara, kao „kompenzacija“ za njihovo nezadovoljstvo platama i nedavni „tihi“ štrajk .

– Ponavljam da cenovnik odobrava naš osnivač – grad Beograd. Zaista ne znam da je postojao bilo kakav „tihi štrajk“ bilo koga, pa ni grobara u ovom preduzeću. Na nedavnom zajedničkom sastanku sindikalnih rukovodilaca i rukovodstva preduzeća, detaljno je analizirano stanje u preduzeću. Konstatovano je da su, sa retkim izuzecima, svi zaposleni zadovoljni jer znaju da rade u dobro organizovanoj ustanovi koja već osam godina beleži odlične rezultate u radu, da su primanja redovna i da se sve obaveze preduzeća prema Kolektivnom ugovoru poštuju. JKP „Pogrebne usluge“ radi u svemu prema nalozima i pod kontrolom osnivača – grada Beograda – ističe Dragan Baltovski.

Grobnice unosnije

Danas nije dobio odgovor na pitanje zbog čega za Beograđane koji ne mogu ili ne žele iz principa da plate ekshumaciju na starim zatvorenim grobljima na kojima se njihove porodice sahranjuju generacijama, nisu tim istim grobljima predviđena nova grobna mesta. Cena novih grobnih mesta koja im se nude na Lešću, Zbegu i Orlovači, kreće se oko 17.000 dinara, dok recimo na Topčiderskom groblju građani mogu, eventualno, da kupe grobnice od milion ili dva miliona dinara, zavisno od toga da li su ozidane ili ne. Pri tome, sagovornici Danasa kažu da službenici JKP „Pogrebne usluge“ otvoreno pričaju da njihova kuća ne krije da su „grobnice unosnije“.

Baltovski: Nema monopola

– Što se tiče izvođenja kamenorezačkih radova, na naslovnoj strani veb-sajta JKP “ Pogrebne usluge“, kao i u svim poslovnim prostorijama, postoji vidno istaknuto obaveštenje u kome se navodi da građani imaju apsolutnu slobodu u pogledu izbora izvršilaca kamenorezačkih usluga. Napominjemo da statistike za prethodnih pet godina pokazuju da je udeo JKP „Pogrebne usluge“ u isporuci spomenika i drugih srodnih usluga iznosi između tri i četiri odsto celokupnog tržišta, u odnosu na privatne kamenoresce koji pokrivaju preostalih 96 posto. Toliko o „monopolu“ – kaže Baltovski povodom tvrdnji JKP „Pogrebne usluge“ „zloupotrebljava“ svoj monopolistički položaj u Beogradu. Odlukom Komisije za zaštitu konkurencije u Srbiji ovo JKP 2015. je moralo da plati kaznu od 19,25 miliona dinara zbog „zloupotrebe dominantnog položaja“, kao i da cenovnik za kontrolu kamenorezačkih radova prilagodi realnoj ekonomskoj vrednosti sluge.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari