Iznad hidroelektrane Rekovići, koja se gradi na Limu u pribojskom naselju Banjski čamac, ponovo je proradilo klizište. Najnovijim aktiviranjem klizišta najviše su ugrožene dve kuće Mirka Ružića ispod kojih građevinska firma Dragan Klisure gradi hidroelektranu, pa je opštinski građevinski inspektor naložio iseljenje objekata.
Gradnja hidroelektrane Rekovići počela je pre četiri godine. Glavni investitor i budući vlasnik hidroelektrane je firma „Mini hidro investmens“ Dragana Klisure, čiji je zakonski zastupnik direktor Nikola Petrović, bivši direktor Elektromreže Srbije.
Mirko Ružić i njegov brat prodali su investitoru deo imanja na kome se gradi hidroelektrana Rekovići, njegov brat se nagodio za štetu na objektima, a on je dobijao uveravanja da će za kuće i svu ostalu štetu koja nastale biti obeštećen.
– Dolazio mi je u kuću Klisura i molio me da ne dajem u medije ništa, kleo se da će mi sve pošteno isplatili. Sad vidim da su oni samo odugovlačili i dok ne naprave hidroelektranu. Skoro su mi ponudili neki neprihvatljiv iznos, oko 40 hiljada evra za obe kuće i rekli, „uzmi ili ostavi“. Kad sam ih odbio krenule su pretnje preko njihovog tadašnjeg advokata iz Priboja, Đorđa Bendića. On je govorio“jesi li normalan , znaš li da je to hidroelektrana Vučićevog kuma on može da ti uništi porodicu“ Kada sam ga odbio rekao je da će se lično potruditi, jer ima mogućnosti, da na sudu nikad ništa ne dobijem, priča Ružić za Sandžak Danas.
Dodajući da je Bendića zamenio advokat Goran Božović, jer je Ružićeva advokatica zvala njihovu firmu i rekla da sa takvim nasilnikom ne želi više da komunicira.
Ružić kaže da je išao i u opštinu, da mu je tamo Boris Mrdović, predsednik SO rekao, da oni nisu nadležni i da je za sve oko hidroelektrane nadležna Republika Srbija i republička inspekcija, a da opština eventualno može da mu popravi put.
Mrdović mu je i ispred opštinskog Štaba za vanredne situacije poslao opštinskog građevinskog inspektora koji je konstatovao da zbog klizišta kuća nije bezbednna za život.
„Čovek se iskreno čudio kako smem tu da živim“, kaže za naš list Ružić.
U pokušaju da telefonom razgovaramo sa predstavnicima investitora i glavnog izvođača, firme „Mini hidro investments“, dobili smo sekretaricu koja je rekla da nema nikoga ko bi mogao da nam da informacije u vezi klizišta.
Kada se klizište, pre dve godine, prvi put aktiviralo došlo je do pomeranja stubova koji nose dalekovod, što je uzrokovalo kidanje visokonaponske mreže. Elektrodistribucija je tada visokonaponske kablove položila po zemlji ispod Ružićevih kuća i oni još uvek tako stoje. Tada je urađena prva sanacija.
Predstavnici instituta „Jaroslav Černi“ koji izvode stručni nadzor kažu da su uradili privremene mere sanacije u toku radova, a da će definitivna sanacija terena biti moguća kada se završi hidroelektrana. Isti institut je radio studiju procene uticaja na životnu sredinu za hidroelektranu Rekovići, u kojoj piše da nisu predviđena ovakve geološke nestabilnosti. Predstavnici Instituta su ranije komentarisali to kao nepredvidivost prirode.
Dozvola dobijena još 2012.
„Mini hydro investments“ je na osnovu ranije dobijene energetske dozvole još 2012. godine angažovala firmu „Geo- sfera“ , iz Čačka i počela bušenje korita Lima, koje je, na osnovu prijave ekoloških udruženja nadležno Ministarstvo proglasilo nelegalnim.
To je bio povod za pokretanje peticija građana protiv izgradnje ove hidroelektrane kao i protesta U lokalnoj skupštini su vođene rasprave o izgradnji hidroelektrane, a to je bio razlog da neki odbornici podnesu ostavke, iz moralnih razloga, kako su sami obrazložili. Lokalna skupština je tada ipak većinom glasova potvrdila sve planove i odobrila gradnju hidroelektrane. Studija procene uticaja na životnu sredinu je 2014. godine izmenjena. Izmenjen je i plan izgradnje hidroelektrane, čija je visina, a time i zapremina hidroakumulacije povećana, pa je tako nadležnost za dobijanje građevinske dozvole sa lokalnog prešla na republički nivo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.