Kad se mislilo da je došlo do mirnijih odnosa između dve posvađane strane u Islamskoj zajednici, zamena brave na vratima i pokušaj preuzimanja prostorija Islamske zajednice u Novom Sadu, 17. aprila, bili su povod da se još jednom potvrde nepomirljivi stavovi i razmene međusobne optužbe. Pristalice Islamske zajednice u Srbiji i Islamske zajednice Srbije razmenili su pesnice, a bilo je i potezanja oružja. Epilog je jedan vernik lakše povređen i krivične prijave koje je protiv četiri lica podnela novosadska policija.

Incident se dogodio u vreme kada su verski poglavari bili van zemlje. Glavni muftija IZ u Srbiji Muamer Zukorlić bio je u delegaciji, predvodio je reis-ul-ulema IZ BiH dr Mustafa Cerić, koja je razgovarala sa predsednikom Hrvatske Stjepanom Mesićem, a srbijanski muftija Muhamed Jusufspahić u Kairu. Službenike IZ Srbije koji su u Novi Sad otišli da uruče rešenja „o razrešenju organa IZ u Novom Sadu, koje je beogradsko muftijstvo postavilo 1982. godine, zbog zloupotrebe položaja, prekoračenja ovlašćenja, niza aktivnosti koje imaju elemente krivičnog dela“ predvodio je Eldin Ašćerić, generalni sekretar srbijanskog Mešihata. Ašćerić je medijima rekao da su „organi Islamske zajednice tražili da preuzmu prostorije i zamene brave na vratima, ali se pojavilo više osoba koje su ih sprečile u tome“. Ovim povodom Rijaset IZ Srbije se nije oglasio. Mešihat Islamske zajednice u Srbiji je, u saopštenju za javnost, za izazivanje incidenta optužio je Ašćerića i Meha Muratovića.

Sead Šaćirović, portparol Mešihata IZ u Srbiji, ocenio je da je „incident uznemirio vernike u Vojvodini i Sandžaku“. „Imamo problema da smirimo naše vernike, pre svega u Novom Pazaru, koji imaju želju za revanšizmom“, dodao je on. Beogradsko-novosadski muftija Rešad Plojović je, u pismu, od direktora policije Milorada Veljovića zatražio „sprovođenje opsežne istrage u cilju utvrđivanja činjenica i adekvatnog kažnjavanja onih koji su izazvali incident i sukob“. Beogradsko-novosadski muftija ocenjuje da je „ovo još jedan u nizu incidenata, ali ne izazvanih voljom vernika i njihovih imama, već izazvan voljom onih koji su i do sada izazivali nerede u Islamskoj zajednici u Tutinu, Novom Pazaru, Sjenici, Prijepolju…“. Plojović optužuje da su „ponovo revolveraši, odbornici i aktivisti Sulejmana Ugljanina, rodom iz Tutina, „zavodili red“ u Islamskoj zajednici i to u Novom Sadu“. Naveo je imena devet lica koja su učestvovala u incidentu, među njima su petorica iz Tutina i za dvojicu se tvrdi da su odbornici SDA u tom gradu. SDA Sandžaka, u saopštenju za javnost, odbacila je ove tvrdnje „jer nije kriminalna organizacija i u svojim redovima nema revolveraše“. Ova stranka navodi da je njen stav „da politika i političari, ni po koju cenu, ne smeju da se bave verskim zajednicama, te da pitanja unutar verskih zajednica treba da rešavaju isključivo verski autoriteti“. SDA Sandžaka smatra da su optužbe koje stižu od saradnika muftije Zukorlića „još jedan zlonameran pokušaj da se odgovornost za izazivanje incidenata prebaci na čelnike SDA Sandžaka“.

Nadanja da dolazi mirnije vreme između dve Islamske zajednice, bila su utemeljena na izjavi ambasadora Turske u Srbiji Ahmeta Suha Umara, koji je pokušao da pomiri dva verska poglavara muftiju Muamera Zukorlića i reis-ul-ulemu Adema Zilkića. Zajednički sastanak je propao, pa je nakon odvojenih razgovora sa muslimanskim verskim poglavarima, turski ambasador, u susretu sa grupom beogradskih novinara, rekao da je „postignut dogovor o kodeksu ponašanja unutar muslimanske zajednice u Srbiji, kako bi se izbegli incidenti“ i da su se „verski poglavari složili da sukobi među vernicima moraju da se spreče i da se zajednički mora učiniti sve da se uspostavi jedinstvo među muslimanima u Srbiji“. Ambasador Suha Umar je naglasio da cilj njegovog angažovanja nije bio da rešava problem međusobnih razlika islamskih lidera u Srbiji, jer je to, kako je dodao, pitanje koje oni sami treba da reše, ali da je Turska „zainteresovana da doprinese uspostavljanju mira i stabilnosti unutar muslimanske zajednice, odnosno miru i stabilnosti u Srbiji i regionu.“ On je dodao da „nije normalno“ da unutrašnje razmirice u islamskoj zajednici dovode do incidenata i „to je opasnost koju smo želeli da uklonimo.“ Ambasador Turske ukazao je i na to da je Srbija jedinstvena po tome što ima dve priznate muslimanske zajednice, kao i da, ne ulazeći u ocenu ličnosti ili sukoba, „u principu nijedna zemlja ne bi dozvolila bilo kojoj zajednici pripadnost institucijama neke druge zemlje“.

Treći pokušaj mirenja je propao, a muftija Zukorlić u intervjuu sarajevskom Dnevnom avazu je ocenio da „ima relacije sa važnim faktorima u Turskoj i to na nivou Ministarstva vera, kao i u turskom parlamentu. S njima intenzivno sarađujemo. Oni ne dele stavove turskog ambasadora“. Muftija Zukorlić je u tom intervjuu ponovio stav da Adem Zilkić i njegova družina moraju da se izvine muslimanima u Srbiji za sve „zlo“ koje su im počinili. „Ako to učine, oni mogu da se obrate Islamskoj zajednici da im dozvoli da budu njeni članovi. To je jedini put“, smatra Zukorlić. Krivicu za sve što se događa pripisao je srbijanskoj vlasti „koja je danas u velikom problemu. Mimo zakona je dozvolila legalizaciju paralelne IZ. Na osnovu pogrešnih izveštaja oni su i povukli neke poteze.

– Srbija danas mora da klekne i prizna šta su njene službe radile, da obeća da nas više neće razbijati i uništavati, već dopustiti da budemo normalna zajednica u svojoj državi – rekao je muftija Zukorlić i konstatovao da „Bošnjaci u Sandžaku nemaju svoju državu. Srbija se prema njima ponaša maćehinski“. Dobri poznavaoci odnosa između dve Islamske zajednice, smatraju da priča nije završena i strahuje se od novih incidenata između pristalica muftije Zukorlića i reisa Zilkića.

Krivične prijave

Novosadska policija podnela je krivične prijave protiv četiri osobe, zbog sumnje da su se nasilno ponašale 17. aprila ispred Islamske zajednice u Futoškoj ulici. Kako se navodi, krivične prijave su podnete protiv Bajrama T. iz Veternika i Safeta B., Nasera T. i Sadrije F. iz Novog Sada. „Oni su rukama, nogama i palicama tukli Fahrudina M. iz Petrovaradina, a Sadrija F. mu je naneo i ubodnu ranu šrafcigerom, pa će protiv njega biti podneta i krivična prijava zbog nanošenja lake telesne povrede“, navodi se u saopštenju. Policija je ranije saopštila da je utvrđeno da je tokom sukoba za sada nepoznata osoba uperila pištolj u prisutne i dodala da će protiv te osobe biti podneta krivična prijava zbog ugrožavanja sigurnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari