Prosvetari ne odustaju od devete platne grupe 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

Sva četiri sindikata prosvetnih radnika protestovaće 31. avgusta ispred Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, tražeći da svi zaposleni u obrazovanju sa sedmim stepenom stručne spreme budu svrstani u devetu platnu grupu, rečeno je danas na zajedničkoj konferenciji za novinare predsednika reprezentativnih sindikata obrazovanja.

Sindikati traže da startna pozicija umesto predložene osme platne grupe i trećeg platnog razreda bude deveta grupa i prvi razred, kao što je to slučaj sa nosiocima delatnosti u ostatku javnog sektora.
Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika, rekla je da je taj sindikat doneo odluku da u školama njihovim članicama budu održana četiri štrajka – 3, 11, 19. i 27 septembra, s obzirom da je Ministarstvo državne uprave i lokane samouprave najavilo da će predlog uredbe o koeficijentima biti završen do kraja septembra. Odluke o štrajku u školama prvog dana školske godine, 3. septembra doneli su i GSPRS “Nezavisnost” i Sindikat radnika u prosveti Srbije, a u protestu će učestvovati i članovi Sindikata obrazovanja Srbije. Sindikati najavljuju jedinstven nastup i nastavak protesta, ukoliko ne postignu dogovor sa nadležnim.
Objašnjavajući zahtev za prelaskom u devetu platnu grupu, Tomislav Živanović, predsednik GSPRS “Nezavisnost”, kaže da u toj grupi veća mogućnost za napredovanje nego u osmoj. Prosvetari se zalažu za jasne i merljive kriterijume za napredovanje kroz platne razrede, a na pitanje Danasa da li im je objašnjeno kako će izgledati ti kriterijumi, Jasna Janković je odgovorila da je to “pitanje od milion dolara” na koja u dosadašnjim pregovorima nisu dobili objašnjenje. Ona je ponovila da bi školski bibliotekari, koji su prema predlogu u sedmoj platnoj grupi treba da budu sa svim ostalim zaposlenim u prosveti u devetoj grupi. Ukoliko bi ostali u sedmoj, uz najavljeno povećenja od 10 odsto, bibliotekarima bi sledovala ukupna povišica od 500 dinara, rekla je Janković. Kaže i da su na pregovorima čuli da su oni koji su bibliotekare svrstali u sedmu grupu mislili da su to zaposleni u gradskim bibliotekama, sa četvrtim i petim stepenom stručne spreme.
– Ne pristajemo da se naknada za razredno starešinstvo sa četiri odsto smanji na 0,5 odsto i da oko 1.600 direktora, bez ozbira na dosadašnji kvalitet rada, bude svrstano u 11 platnu grupu. Jasno je da više niko neće promišljati da se skloni sa direktorskog mesta, a Ministarstvo će imati verne poslušnike, kupljene platom od 91.000 dinara – smatra Živanović.
Sindikati kažu da prosvetni radnici nikad neće moći da dostignu platu od 67.000 dinara koja je pominjana u javnosti, a na pitanje novinara šta treba da se desi da bi tobilo moguće, Slobodan Brajković, predsednik SRPS-a kaže: Da država ubaci 84 milijarde dinara, ali država te pare nema.
Nastavak pregovora
Ministar prosvete Mladen Šarčević ocenio je danas da je najava protesta sindikata prosvetnih radnika motivisana zauzimanjem bolje pozicije u pregovorima kada su u pitanju platni razredi i promena načina finansiranja. „Ostalo je da se danas ili sutra nađu predstavnici Ministarstva i sindikata za neke popravke unutar samog sistema. Da li će, recimo, bolju poziciju imati bibliotekari, koji su po toj matrici shvaćeni kao deo kulture. To je fino štelovanje unutar sistema“, rekao je Šarčević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari