Prosvetni radnici Niša i okolnih gradova okupili su se na centralnom Trgu kralja Milana u znak protesta zbog neispunjenja zahteva za poboljšanje njihovog materijalnog položaja i uslova rada.
Oni su potom krenuli u protestnu šetnju kroz centar grada, koja se završila ispred Školske uprave.
Grupa njih je učestvovala u akciji „Zastani Srbijo“, tako što je blokirala pešački prelaz i stajala u tišini 15 minuta, odajući poštu za 15 žrtava pada nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu.
Vladan Ćirić, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Niša, kazao je da prosvetari u ovom gradu „štrajkuju po zakonu“ ove sedmice, a da će u takvom štrajku biti i naredne.
„U Nišu štrajkuju bezmalo sve škole, odnosno njih više od 50, a na teritoriji Školske uprave Niš, više od 200 škola, što je oko 90 odsto“, rekao je Ćirić za Danas.
On je kazao da Ministarstvo prosvete vrši pritisak na direktore, pa se dešava da u školama „zvoni posle 45 minuta“, ali da prosvetni radnici završavaju čas posle 30 minuta, što je u skladu sa Zakonom o štrajku.
„Pojedini direktori, mada u ređim slučajevima, vrše pritisak na zaposlene, a na udaru su najčešće zaposleni na određeno vreme ili oni sa nepunim fondom časova, koji su u neku ruku i primljeni stranački. Najteže je u manjim sredinama, recimo u Prokuplju, Beloj Palanci, Doljevcu, a slično je i u Lekovcu, gde na prosvetne radnike pritisak ne vrše samo direktori, već i ljudi iz opštinskog rukovodstva ili SNS-a“, rekao je Ćirić.
Prosvetni radnici između ostalog zahtevaju da se početne plate nastavnika u osnovnim i srednjim školama izjednače sa republičkim prosekom, što je i predviđeno Protokolom koji su reprezentativni sindikati potpisali sa Vladom u oktobru prošle godine.
Oni traže i uvođenje strožijih kazni za napade na nastavnike u školama kroz izmenu Krivičnog zakonika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.