Prosvetni sindikati traže prekid nastave 1Foto: Miroslav Dragojević

Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS „Nezavisnost“ i Sindikat radnika u prosveti Srbije zatražili su juče od Vlade i Ministarstva prosvete da rad u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama bude privremeno prekinut zbog bezbednosti dece, studenata i 140.000 zaposlenih kako se ne bi u Srbiji dogodio italijanski scenario.

Ranije, dopis slične sadržine Ministarstvu je uputio Forum beogradskih gimnazija čiji predsednik Aleksandar Markov za Danas kaže da je nelogično da budu zabranjeni skupovi sa više od 100 ljudi, a da škole rade.

– U školama u kojima postoji kabinetska nastava, a takvih je većina, za vreme odmora cirkuliše između 200,300 učenika, koji se mimoilaze u hodnicima i jedni drugima praktično dišu u lice. Roditelji nas zovu i pitaju da li će nastava biti prekinuta, ali mislim da je veća panika među nastavnicima koji očekuju da se nešto preduzme, a ne da se čeka Uskrs – kaže Markov.

Komentarišući objave pojedinih prosvetnih radnika na društvenim mrežama koji pozivaju roditelje da ne puste svoju decu u školu, Markov ističe da to ne smeju da rade jer se može protumačiti kao širenje panike. U školi u kojoj predaje, kako kaže, roditelji mogu opravdati izostajanje deteta do pet dana u toku školske godine, a za sve preko toga je neophodno lekarsko opravdanje.

– Statut naše škole predviđa da roditelj može da opravda do tri dana, a ako roditelji odbiju da šalju dete u školu, a nemaju opravdanje od lekara, direktor je dužan da protiv njih pokrene disciplinski postupak. U školi se oseća blaga panika, ali ona dolazi iz porodice. Kolaju razne dezinformacije i to unosi paniku. Što se tiče zaposlenih, preduzimamo sve mere koje je propisalo Ministarstvo. Više puta u toku dana se asepsolom prskaju klupe, brave, brišu se vrata i zidovi…- objašnjava Merica Buj Bjelogrlić, direktorka OŠ „Olga Petrov“ u Padinskoj skeli.

Ona ukazuje i da je pravilnikom o finansiranju obrazovnih ustanova propisano šta su škole dužne da kupe.

– Škola nabavlja sredstva za dezinfekciju koja služe za održavanje higijene prostorija i toga imamo dovoljno, kao i sapuna. Ali pravilnik ne predviđa da kupujemo vlažne maramice i ubruse. Naravno da roditelji to mogu da kupe i spakuju deci u ranac. Sapuna u školi je bilo i pre pojave korona virusa. Ja sam od jutros četiri puta dopunjavala tečni sapun u toaletu za dečake, jer je deci zabavno da se s tim igraju – navodi Buj Bjelogrlić.

U ovoj školi broj dece koja dolaze na nastavu se nije smanjio prethodnih dana, roditelji zovu sporadično, a jedna majka imala je primedbu na broj tetkica, iako je, kako kaže direktorka, i njihov broj određen pravilnikom i to prema kvadraturi.

Marija Miletić, direktorka Četrnaeste beogradske gimnazije i Ivana Orolicki, direktorka OŠ „Svetozar Marković“ takođe potvrđuju da nema značajnijeg izostajanja učenika i da se u školama ništa dramatično ne dešava.

– Higijenske mere sprovodimo kao i ranije, ali smo pojačali kontrolu. U školi nema prijavljenih slučajeva da je neko od učenika ili njihovih roditelja oboleo od korona virusa. Od zaposlenih niko nije na bolovanju sem jedne koleginice čija deca imaju boginje. Nisam merodavna da odgovorim da li škole treba zatvoriti privremeno, oslanjam se na stručnu procenu zdravstvenih radnika, a mi pratimo razvoj situacije i preduzimamo sve što nadležni od nas traže – ističe Miletić.

Vrtići da se zatvore

Samostalni sindikati predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije uputili su dopis ministru prosvete Mladenu Šarčeviću u kome predlažu da se obustavi rad vrtića na neko vreme. Ustanove su samoinicijativno pojačale higijenske i profilaktičke mere.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari