Od 12. marta oko 30 invalida rada u šabačkim Zorka nemetalima štrajkuju glađu zato što su otpušteni kao tehnološki višak. Štrajk traje bez prekida, a otkako je počela kiša sklonili su se pod šator ispred fabričke kapije. Nemaju nikakvih higijenskih uslova, ni vode ni sanitarnog čvora, tako da se snalaze kako znaju i umeju.

Od 12. marta oko 30 invalida rada u šabačkim Zorka nemetalima štrajkuju glađu zato što su otpušteni kao tehnološki višak. Štrajk traje bez prekida, a otkako je počela kiša sklonili su se pod šator ispred fabričke kapije. Nemaju nikakvih higijenskih uslova, ni vode ni sanitarnog čvora, tako da se snalaze kako znaju i umeju. Oni zahtevaju pravednu isplatu po socijalnom programu ili da se vrate na posao.
Predsednik Sindikata Nezavisnost Milorad Stevanović kaže da je štrajkačima ukazivana hitna pomoć i da većinu čine žene. On podseća da su posle privatizacije radnici diskriminisani, upućivani na druga radna mesta, izmišljani poslovi, kao što je kopanje kanala da bi ih posle buldožerom zatrpavali. Ima ih sa po tridesetak i više godina radnog staža, izgubili su zdravlje, obogaljeni, a dočekali su da budu prebrisani kao gumicom i da više nikom nisu potrebni. Stevanović ističe da poslodavac nije potpisao ni kolektivni ugovor, a nije urađena ni zvanična sistematizacija radnih mesta. Otpušteno je kao tehnološki višak ukupno 113 radnika, ali njih dvadesetak imali su, u dogovoru sa poslovodstvom, enormne satnice, tako da im je isplaćeno i po 600.000 dinara za otpremninu.
Direktor Svetislav Pavlović ukazuje da je tri godine posle privatizacije radnicima isplaćena za prvih deset godina po jedna trećina bruto plate plus tri hiljade evra, a posle po 2,5 bruto plate. On ističe da je sve urađeno po zakonu, a što se tiče visine isplate, verovatno da je to za mnoge neprihvatljivo i da su u nešto povoljnijem položaju radnici kojima je ostalo dve-tri godine do penzije. O mogućnostima da se otpušteni vrate na posao, Pavlović kaže da to zavisi od vlasnika fabrike.
Prema jednoj varijanti socijalnog programa za radnike koji se proglase tehnološkim viškom isplaćuje se po jedna bruto plata za godinu staža i plus 3.000 evra, ali to nije učinjeno u prve tri godine privatizacije. Radnici koji štrajkuju glađu ističu da neće odustati do ispunjenja njihovih zahteva. U njihovom proglasu napominju „da vode borbu protiv diskriminacije koju prema njima vrši neki kapital koji je potpuno besplatno pojeo zdravlje jednom broju radnika, i koji su radili u vrlo lošim uslovima i sve izgubili, a sada i posao“.
Inače, fabriku Zorka nemetali kupio je austrijski koncern Alas internacional i trenutno zapošljavaju 500 radnika. Ova fabrika, pored proizvodnje keramičkih pločica, raznih vrsta opeke, poseduje i kamenolom, i prvo je preduzeće na području Mačvanskog okruga koje je dobilo međunarodni sertifikat o kvalitetu ISO 9000.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari