Dešavanja povodom ultimatuma Nemačke Austriji da za kancelara imenuje kandidata kojeg predloži Nemačka zauzela su vodeće pozicije na naslovnim strannama Pravde i Vremena 12. marta 1938. godine.
Vreme na naslovnoj strani prenosi „telefonski izveštaj“ iz Beča u kojem se navodi da su nemačke trupe umarširale u Austriju kroz tri tačke na granici i da se već nalaze u Lincu.
„Nemačke trupe u Austriju su ušle kod Kufštajna, u blizini Salcburga i kod Linca, rodnog mesta kancelara Hitlera. Događaji su tekli sledećim redom: U 7.45 časova na radiju se javio savezni kancelar g. dr. Šušnig, koji je glasom neopisive tuge i uzbuđenja održao govor. Posle ovog govora u Beču je među nacionalsocialistima nastala
neopisiva radost. Nacionalsocialisti ispunili su sve ulice. Nije se moglo uopšte prolaziti. Klicalo se Hitleru i velikoj Nemačkoj.
Posle pola sata, u 8.15 časova, javio se na radiju g. Sajs Inkvart. On je rekao da govori kao ministar unutrašnjih dela, tj. kao mnnistar javne bezbednosti i da nosi punu odgovornost za održavanje mira i reda. On je pozvao sve da sačuvaju mir i prisebnost. Naglasio je da nipopšto ne daju nekog otpora nemačkim trupama, koje ulaze u Austriju.
U isto vreme veliki odredi SS i SA došli su pred zgradu Pretsedništva vlade, Patriotskog fronta i pred zgradu policije.
Vlada je u svojoj želji da sačuva Beč od velikih potresa, povukla stražu i sada se na Pretsednnštvu vlade leprša zastava sa kukastim krstom. Isto tako ova zastava vije se i na zgradi Patriotskog fronta, kao i na svima zgradama vojnih organizacija“, navodi se u prvom delu izveštaja iz Beča.
Od domaćih vesti toga dana 1938. godine izdvaja se da podstanari, odnosno „kirajdžije“ najavljuju niz protesta protiv kućevlasnika da bi osujetili podizanje najavljenih kirija. Povodom namere kućevlasnika da u Beogradu od 1. maja podignu cene stanovima, u sali Udruženja bankarshih činovnika i privatnih nameštenika održali su sinoć konferenciju, sa koje Vreme prenosi izveštaj.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Univerzitetske biblioteke.
List Pravda, osim dešavanja u Austriji, na sportskim stranama tog dana donosi i vest da bi naši „musketari“ mogli ove godine postati prvaci Evrope u tenisu, sa nadnaslov „Ako ne bude malera“.
Interesantno je da ovog dana i Pravda i Vreme imaju strane posvećene selu. U Pravdi se ta strana zvala „Za naše selo“, a u Vremenu „Vreme za naše selo“.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.