Uz poruku „borba se nastavlja“, završen je protesta prosvetnih radnika ispred Vlade Srbije, koji su se prethodno okupili ispred Skupštine Srbije odakle su krenuli u protestnu šetnju. Prosvetarima su se ispred Vlade obratiti predsednici reprezentativnih sindika obrazovanja.
Saobraćaj u Ulici kneza Miloša je bio u prekidu.
Hoćemo jasno definisane obaveze iz protokola, poručeno je ispred Vlade.
Danilo Gligorić, predsednik SRPS-a je rekao da “nas 30 godina varaju i 20 godina urušavaju naše škole, a da li će to i sada uspeti zavisi od nas”.
-Ministarka pokušava da huška direktore na svoje kolege u školama, pokušava da izazove nasilje pretnjama i ucenama, onemogućavaju rad sindikata i svih koji se ne slažu sa ovakvom situacijom. A ona je takva da ćemo za pet godina morati da zatvaramo državne škole jer neće imati ko da rad i- rekao je Gligorić.
Srđan Slović, predsednik GSPRS „Nezavisnost“, je kazao da su se prosvetni radnici okupili ispred Vlade da kažu stop prevarama.
On je istakao da su zaposleni “već zaboravili na svoja osnovna prava kroz njihove laži i prevare”.
– Govore samo para nema, budžet nije ćup da uzima ko koliko hoće, a mi se borimo da taj ćup bude ravnomerno raspoređen. Ovu poslednju prevaru nismo očekivali, da ne poštuju ono što su u protokolu potpisali – istako je Slović.
– Danas smo ovde u ime svih 147.000 zaposlenih u obrazovanju koje vlada gleda kao trošak. Ima nas više na ovom trgu nego sto oni mogu da nas prebroje. Javno obrazovanje postaje ništa. Sada su počeli da nas dele među nama samima. Zašto nas delite ako nas i deca u školama ne dele – pitala je Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije.
Ona je rekla da zaposleni traže da su bezbedni na radu i pravo na zaradu, da godinama traže i da svi u obrazovanju imaju istu cenu rada.
Dobrivoje Marjanović, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika, rekao je da je u preko 1.000 škola danas obustavljen rad, i da je u preko 90 odsto škola neki vid štrajka.
On je pozdravio kolege koje danas rade, što je propraćeno zvužducima okupljenih i povikom “ua”.
Marjanović je pozdravio i “nazovi prijatelje sindikalce” koji kažu da su reprezentativni sindikati amateri, kao i vladu koja, kako je kazao, treba da brine o našoj deci.
– Glavno pitanje u našim školama je šta ćemo dalje. Juče nam saopštiše da našu sudbini rešava MMF. Novca u budžetu ima, samo nema nikada za obrazovanje. U narednom periodu će se dešavati pritisci, oduzeće nam dnevnice. Na nama je da borbu nastavimo i da u narednom periodu promislimo kako da nastavimo protest. Nećemo ići više ni na kakve pregovore dok ne budemo imali nešto konkretno u odnosu na papir koji smo potpisali – rekao je Marjanović.
Glavni zahtev sindikata je da od 1. januara 2025. početna plata nastavnika sa sedmim stepenim stručne spreme bude izjednačena sa republičkim prosekom.
Vlada je, s druge strane, ponudila povećanje zarada za nastavnike i vaspitače u iznosu od 12 odsto, dok bi svi ostali zaposleni dobili osam procenata, na šta sindikati ne pristaju.
Uz zvuke himne Bože pravde počeo, protest zaposlenih u školama i predškolskim ustanovama Srbije pod nazivom “Opet ste nas prevarili”, počeo je u 12 časova ispred Skupštine Srbije.
Okupljeni prosvetari nose transparente “ Opet ste nas prevarili”, “Rušenje prosvete Srbija bez budućnosti”, “Ako vas zbog naše plate nije blam, vi provedite sa decom jedan dan”, “ Nasilje nije rešenje”, “ Jedinstvo, dostojanstvo, obrazovanje”.
U delu škola zbog štrajka danas nema nastave, a najavljeno je i da neki vrtići neće primati decu.
Snježana Pavlović iz Sindikata radnika u prosveti Srbije rekla je da zaposleni ne žele da ih neko deli i da su svi zaposleni podjednako vredni.
Vesna Vojvodić iz GSPRS Nezavisnost je navela da slika pobunjene prosvete treba da bude u svim nacionalnim čitankama, a pored te slike da budu “krunisana glava naše ministarke”, dok su okupljeni uzvikivali “ostavka”.
Vojvodić je istakla da nije problem u parama, para ima ali nema pravedne raspodele.
„Ima para za nacionalne stadione, za naoružanje, a prosveta je najbolja odbrana zemlje. Ima para za parade šunda i kiča, za leteće automobile, za malo povećanje plate guvernerke od 100.000 dinara, ima para za ministarku prosvete koja mesečno dobija četiri zarade prosvetnih radnika“, ukazala je Vojvodić.
Profesori Pete gimnazije su pozvali bivse đake te gimnazije, Anu Brnabić i Sinišu Malog da im se pridruže, rečeno je na protestu, što je propraćeno zvižducima okupljenih.
Milan Trbović iz Sindikata radnika u prosveti Srbije je rekao da je godinu dana prošlo od dogovora sa vladom, ali da se ništa nije desilo.
– Njima nije hitno da donesu izmene Krivičnog zakonika da bi zaštitili prosvetne radnike – rekao je Trbović, koji je pobrojao više slučajeva napada na nastavnike u školama.
Trbović je poručio Ministarstvu da ne traži spiskove zaposlenih od direktora i da ne pravi od Ministarstva prosvete ministarstvo potere.
Snežana Romandić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, je rekla da “mi nismo nacionalnečcitanke i nacionalni stadioni, nas podrazumevaju” i da plate prosvetnih radnika nisu planirane u rebalansu budžeta.
– Nije sramota biti siromašan, sramota je što nam kažu da je to u redu – rekla je Romandić.
Ona je dodala da Vlada želi da podeli zaposlene na nastavno i nenastavno osoblje, a sutra na podobne i nepodobne, „a na to ne pristajemo“.
Protest i štrajk organizuju Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS “ Nezavisnost”, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.