Protest protiv zagađenja vazduha (FOTO/VIDEO) 1Foto: Jovana Pavlović

Inicijativa “Ne davimo Beograd” organizovala je večeras miran  protest protiv zagađenja vazduha ispred Skupštine grada i Vlade Srbije.

Prethodnih dana Beograd je bio prvi na listi najzagađenijih gradova na svetu. Svoje nezadovoljstvo građani su iskazali prvo potpisivanjem onlajn peticije, a zatim i protestnom šetnjom.

Organizatori su se obratili okupljenima, podsećajući ih na problem zagađenja u mnogim gradovima Srbije, među kojima su Pančevo, Bor i Beograd.

Cilj ovog protesta, kako kažu iz inicijative „Ne davimo Beograd“, jeste uvođenje mera zaštite protiv zagađenja, koje su predali Skupštini grada i Skupštini Srbije.

Mere koje ova inicijativa traži su redovno, tačno i blagovremeno informisanje građana o kvalitetu vazduha u Beogradu, redukciju saobraćaja u danima ekstremnog zagađenja, zaštitu dece i mladih, kao i zaštitu osetljivih kategorija stanovništva, ali i zdravih osoba.

Osim ovih predložene su i dugoročne mere za unapređenje kvaliteta vazduha: radikalno poboljšanje javnog transporta, obezbeđivanje uslova za kretanje kroz grad bez zagađenja, prelazak na obnovljive izvore energije, bolja kontrola zagađivača, ali i sprečavanje svih štetnih projekata poput izgradnje spalionice u Vinči.

https://www.facebook.com/nedavimobeograd/videos/3145972022085778/

 

Stotinak okupljenih građana, uključujući i porodice sa malom decom i ljubimcima, je zatim prošetalo do zgrade Vlade, noseći transparente poput „Spalionica razuma“ i „Naš grad“.

Član Inicijative Vladimir Radojičić kazao je agenciji Beta da je „vrlo jasna artikulacija zahteva“ prema lokalnim i državnim vlastima o tome šta je nužno uraditi da bi se građani zaštitili od štetnog dejstva zagađenog vazduha.

„Zahteve peticije predajemo Gradu Beogradu, pre svega je adresiran na gradski Sekreterijat za zaštitu životne sredine, i predajemo Vladi Srbije, a zahtevi se pre svega odnose na Ministarstvo zaštite životne sredine“, kazao je Radojičić.

On je istakao da su zahteve podelili na dva dela: kratkoročne mere koje je, kako je kazao, „neophodno preduzeti u situacijama kada imamo esktremno zagađenje vazduha“, i dugoročne mere koje su usmerene na trajno poboljšanje kvaliteta vazduha.

„Očekujemo isto od institucija na gradskom nivou da izadju i saopšte građanima da li je deci dozvoljeno da izlaze napolje, da li je dozvoljeno bolesnima da imaju fizičke aktivnosti, a koliko mi kao zdravi isto tako možemo biti izloženi zagadjenju i šta tada da radimo, sve do redukcije saobraćaja u pojedinim delovima onim danima kada imamo ekstremno zagadjenje vazduha“, kazao je Radojičić.

Radojičić je u govoru okupljenima ispred Skupštine grada kazao da Beograd ima problema sa zagađenjem od 2010. godine, i da podaci Svetske zdravstvene organizacije kažu da na teritoriji Srbije godišnje umre 6.000 ljudi od posledica zagadjenja vazduha.

„Da li neko uopšte zna ko je i šta radi gradska sekretarka za zaštitu životne sredine grada Beograda, Ivana Vilotijević?“, pitao je Radojičić okupljene.

On je ukazao da vlast, „umesto da omogući svakom domaćinstvu da se priključi na centralno grejanje, diže cene usluga grejanja“.

„Šta rade s Vinčom (gradskom deponijom smeča)? Kažu: ‘Imamo rešenje, izgradićemo spalionicu’. Ali neće da kažu gradjanima i gradjankama da se u spalionici neće spaljivati otpad koji se 40 godina tamo deponuje, i neće da kažu da će ta spalionica dodatno zagaditi vazduh. Neće da kažu da će ta spalionica dodatno opteretiti kućne budžete gradjana i gradjanki Beograda, da ćemo svake godine izdvajati 39 miliona evra za to“, naveo je Radojičić.

On je podsetio da je Inicijativa Ne davimo Beograd od Evropske investicione banke u petak, 25. oktobra, dobila informaciju da „neće da učestvuje u finansiranju te spalionice zato što je protivna Poglavlju 27“ pretrpistupnih pregovora EU i Srbije, o zaštiti okoline.

 

Na vrata Vlade zalepljeni su zahtevi, a organizatori su potom poručili da nadležni organi imaju rok da na ove zahteve odgovore, kao i da oni neće odustati od borbe za kvalitetniji vazduh u našoj zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari