Jučerašnjem generalnom štrajku u Francuskoj odazvalo se mnogo više zaposlenih iz privatnog sektora nego tokom prethodnog štrajka krajem januara. Procenjuje se da su protestne povorke, u kojima je učestvovalo gotovo 2.5 miliona ljudi, prošle ulicama više od 210 većih francuskih gradova. Ulice u centru prestonice zaposeli su demonstranti koji su nosili transparente i uzvikivali parole protiv politike šefa države Nikole Sarkozija. Iako policija tvrdi da je na protestima u Parizu bilo 85.000 ljudi, sindikati tvrde da je najmanje 100.000 demonstranata učestovalo u protestnoj šetnji u tom gradu.

Mada se ima utisak da su se zaposleni u javnom sektoru u manjem broju nego pre dva meseca odazvali pozivu na štrajk, saobraćalo je samo oko 45 odsto lokalnih vozova, 50 odsto vozova velikih brzina i gotovo svi međunarodni. Gradski saobraćaj u Parizu i većini gradova uglavnom je normalno funkcionisao sa nešto izuzetaka. Kako se mogao uveriti izveštačDanasa sa lica mesta, privredni sektor bio je najviše pogođen štrajkom. Lokalni vozovi koji povezuju Nicu, šesti po veličini francuski grad, sa okolinom sto kilometara u prečniku, iako su saobraćali isključivo u doba odlaska i povratka sa posla, bili su poluprazni. Samo je jedan od tri voza, koji u jutarnjim časovima saobraća od Nice do Pariza, bio potpuno prazan. Svi koji su mogli odložili su putovanja za dane posle štrajka.

Sarkozi je u obraćanju liderima privatnih poslodavaca i Uniji poslodavaca (MEDEF) zahtevao da „rukovodstvo onih kompanija koje otpuštaju zaposlene smanje svoja primanja“. Nasuprot tome, predsednik vlade Fransoa Fijon upozorio je preduzeća da više neće biti budžetskih sredstava za kompanije suočene sa finansijskim poteškoćama.

Građani su ogorčeni što predsednik odbija da poveća poreze za najbogatije, iako to zahtevaju i neki poslanici vladajuće većine, opozicija i sindikati. Štaviše, ispitivanja javnog mnjenja govore da je gotovo tri četvrtine (74 odsto) građana podržalo štrajk. Analitičari tvrde da takav razvoj situacije ukazuje na činjenicu da će se šef države u narednom periodu suočiti sa sve većim pritiskom javnosti da preinači pojedine odluke.

Kratkotrajni sukobi demonstranata i policije

Nekoliko stotina mladića sukobilo se juče na kratko sa policijom u Parizu na kraju velikog sindikalnog protesta . Oko 500 do 600 mladića palilo je kontejnere, lomilo telefonske govornice i gađalo policiju flašama. Policija je ispalila suzavac da rasturi demonstrante i brzo rasčistila veliki Trg nacije koji je bio centar sindikalnog okupljanja. Francuski mediji javili su da su sukobi izbili u bar još dva grada, u Tuluzu i Redonu u Bretanji, tokom dana, ali da je policija vrlo brzo smirila nemire.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari