Bolničarkama koje od preksinoć okupiraju kancelariju poljskog premijera Jaroslava Kačinjskog i onima koji protestuju ispred zgrade, pridružili su se lekari i njihove koleginice iz drugih vojvodstava zemlje, ali i rudari. U Varšavu su čak s drugog kraja zemlje, iz Šlezije, krenuli u pomoć, u znak solidarnosti sa protestom lekara i bolničarki za veće plate, i rudari iz jedne od sindikalnih centrala.

Bolničarkama koje od preksinoć okupiraju kancelariju poljskog premijera Jaroslava Kačinjskog i onima koji protestuju ispred zgrade, pridružili su se lekari i njihove koleginice iz drugih vojvodstava zemlje, ali i rudari. U Varšavu su čak s drugog kraja zemlje, iz Šlezije, krenuli u pomoć, u znak solidarnosti sa protestom lekara i bolničarki za veće plate, i rudari iz jedne od sindikalnih centrala. Okupaciju premijerove kancelarije i protest 50-ak bolničarki koje su postavile šatore ispred sedišta premijera, zahtevajući da on lično sa njima pregovara, podržali su i Sindikalni savez rudara u Poljskoj i Savez poljskih učitelja.
Povod je to što je premijer Kačinjski optužio buntovne bolničarke da je njihov zahtev da im se za 30 odsto povećaju plate, jer „ne žele da emigriraju, već da rade u domovini“, politička akcija protiv vlade, sramna za Poljsku. Opoziciju, sindikate i obične Poljake ogorčila je još više intervencija policije, koja je rano juče silom oterala bolničarke sa ulice na trotoar, kako bi jedan od glavnih varšavskih bulevara osposobila za saobraćaj. Rudarska sindikalna centrala Avgust 80 zamolila je švedske evroposlanike da u Evropskom parlamentu od poljskih vlasti zatraže zvanično objašnjenje zašto se na bolničarke išlo silom. Iako portparol prestoničke policije Marijuš Sokolovski tvrdi da policajci nisu upotrebili silu, zvanično objašnjenje od ministra unutrašnjih poslova zatražio je poljski ombudsman Januš Kohanovski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari