Iako su zakonom predviđene visoke kazne za poslodavce koji nemaju potpisane ugovore o radu sa svojim radnicima, postoje indicije da sudovi vrlo često uzimaju u obzir olakšavajuće okolnosti, zbog čega nesavesni poslodavci kazne plaćaju značajno manje, rekao je Protić za portal Biznis.rs.
Prema njegovim rečima, time bi se javnosti mogla poslati pogrešna poruka da je Srbija zemlja u kojoj se tolerišu oni poslodavci koji ne poštuju zakone i ne prijavljuju radnike.
Protić je naveo da je u toku izrada izveštaja koji bi trebalo da razmotri te indicije i da MOR planira da tokom jeseni o ovome razgovara i sa Inspekcijom rada i sa predstavnicima sudova.
„Probaćemo da pripremimo neke sugestije, a očekujemo i da od obe strane čujemo zašto sudovi umanjuju kazne koje izriču inspektori, ako se bude ispostavilo da je to važan razlog za nedovoljno dosledno suzbijanje neprijavljenog rada“, istakao je Protić.
On je dodao da MOR od svih država članica, pa i od Srbije, traži da tu specijalizovanu agenciju Ujedinjenih nacija, kroz redovno izveštavanje, a nekada i vanredno, izvesti o sprovođenju konvencija MOR, kroz nacionalno zakonodavstvo.
„Mi smo pre dve godine ukazali na potrebu izmene Zakona o inspekcijskom nadzoru, kako bi on bio usklađen sa Konvencijom MOR 81 o inspekciji rada. Komitet eksperata MOR zaključio je da taj propis nije u skladu sa Konvencijom 81, jer predviđa da se svaka inspekcija, pa i inspekcija rada svaki put kada krene u kontrolu najavi subjektu kod koga ide u nadzor. Ta izmena se i dalje čeka“, kazao je Protić.
Kako je dodao, još prošle godine između socijalnih partnera i Ministarstva rada postignuta je saglasnost sa nalazom MOR, te se očekuje da Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu pristupi izmenama tog zakona.
Protić je naglasio da se u većini zemalja pravi razlika između najavljenog i nenajavljenog nadzora, uz predviđanje mogućnosti nenajavljenog ulaska u prostorije poslodavca, u slučaju sumnje na kršenje radnih prava.