Protiv ideologije mraka 1

Na spomen-kompleksu Sremski front u Adaševcima kod Šida, održana je ceremonija obeležavanja 71. godišnjice proboja Sremskog fronta. Pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić i pomoćnik sekretara za kulturnu baštinu dr Milan Micić položili su venac palim borcima.
Slaviša Grujić je rekao da se sa posebnim pijetetom klanjamo herojima ove velike bitke u kojoj je učestvovalo toliko boraca, a mnogi od njih su ovde dali svoje živote.

– Upravo zato, ceneći njihovu žrtvu mi danas moramo da pamtimo i uvek se podsećamo na to mračno doba i usmerimo svu svoju snagu, da ne dozvolimo povampirenje fašizma. Nažalost, iako se mislilo da su fašizam i nacizam zauvek nestali sa ovih prostora i dalje se događa da neke grupe i pojedinci ponovo zagovaraju ideologiju mraka i nasilja, da se teži rehabilitaciji ratnih zločinaca iz tog perioda, a da se veličanstvena herojska dela naših boraca sve više zaboravljaju. Zbog svega toga danas smo sa punim poštovanjem odali počast našim palim borcima, zaključio je u svom izlaganju sekretar Grujić. Ceremoniji je prisustvovao i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Aleksandar Vulin. Pored predstavnika Vlade i Vojske Srbije, prisustvovali su učesnici ove velike bitke, diplomatski predstavnici zemalja čije su trupe učestvovale u borbama na Sremskom frontu, predstavnici udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije i brojni građani. Punih 175 dana, od 21. oktobra 1944. do 12. aprila 1945. godine, vođena je bitka u kojoj je sa obe strane učestvovalo oko 250.000 vojnika. Uz jedinice Jugoslovenske armije učestvovale su i trupe Crvene armije. U teškim borbama, poginulo je oko 13.500 jugoslovenskih vojnika i 1.100 pripadnika Crvene armije. Na strani neprijatelja poginulo je oko 30.000 vojnika. Proboj Sremskog fronta označio i okončanje Drugog svetskog rata na teritoriji Republike Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari