Zastava Srbije, koju su postavili monasi 14. jula na dan osveštenja crkve na zvoniku manastira Zočište kod Orahovca, izazvala je veliko negodovanje kod lokalnog albanskog stanovništva, Unmika i Kfora. U selu su pojačane vojne patrole, a meštani Albanci najavljuju demonstracije i traže skidanje zastave.

Zastava Srbije, koju su postavili monasi 14. jula na dan osveštenja crkve na zvoniku manastira Zočište kod Orahovca, izazvala je veliko negodovanje kod lokalnog albanskog stanovništva, Unmika i Kfora. U selu su pojačane vojne patrole, a meštani Albanci najavljuju demonstracije i traže skidanje zastave. Albanci u Zočištu, do rata nacionalno mešovitom selu, nemaju ništa protiv obnove manastira. Veruju da manastir ima i isceliteljske mogućnosti i zbog toga ga često posećuju. Ali, isticanje zastave Srbije shvataju kao provokaciju.
„Na crkvi su postavili zastavu da nas provociraju. Ovde je bio rat, bilo je ubijanja i paljevine. O trojici naših meštana još uvek na znamo ništa“, kaže Arsim Gaši dok sedi ispred svoje kuće u centru sela. Njegov brat Burim kaže da se zastava mora skinuti. „Mi očekujemo da skinu zastavu, u suprotnom neće valjati. Inače popovi neće ostati u manastiru“. Maljuš Šalja, bivši poštar, takođe smatra da je ovo izazov za Albance. „I Albanci i Srbi na praznike ističu zastave, pa ih posle nekoliko dana skidaju. Zastava nema potrebe da bude tu. To je izazov i mi tako smatramo. Zastava samo stvara nepotrebnu zategnutost“.
Srbi iz Orahovca i susedne Velike Hoče u isticanju zastave Srbije ne vide ništa loše. Naprotiv, u tome između ostalog vide i test iz demokratije za manjinske zajednice. „Albanci ne bi trebalo da se ljute. Meni ne smeta albanska zastava, ni njima ne bi trebalo da smeta srpska“, kaže Bogdan Šarić iz gornjeg dela Orahovca nastanjenog uglavnom Srbima. Saša Jovičić iz Velike Hoče u ovom slučaju vidi test demokratije za manjinske zajednice na Kosovu. „Ostankom zastave dokazalo bi se da Srbi, ipak, imaju neka prava. Nadam se da je neće skidati jer šta je jedna zastava. I kod nas prolaze Albanci sa zastavom. I oni su postavili zastavu u Preševu i Bujanovcu“.
Portparol multinacionalne brigade sektora Jug nemačku potpukovnik Kristijan von Platen nije hteo da komentariše slučaj i upućuje na Unmik. Predsednik SO Orahovac Esad Hadžijaha kaže da je zvaničan stav opštine i komiteta za jednakost da je ovo bio nepotreban i ishitren čin i jedan od neumerenih koraka koji može da izazove zahlađenje međunacionalnih odnosa. Jeromonah Petar Ulemek, starešina manastira Zočište, tvrdi da je reč o nesporazumu i da njihov cilj nije provokacija Albanaca.
„Zastava je postavljena kao što se postavljala uvek kada je praznik. Ostala je tu više zbog običaja. I kod Albanaca postoji običaj da se prilikom gradnje krova istakne zastava. Zastava sigurno neće da ostane kao sada na kupoli zvonika, jer se nigde tako ne radi. Ona će imati svoje mesto kao i pre rušenja manastira i stavljaće se za praznik“. Vladika Raško-prizrenski Artemije osveštao je 14. jula obnovljeni manastir Svetih vrača Kosme i Damjana u Zočištu koji je bio porušen polovinom jula 1999. godine. U Zočištu od 40-ak srpskih porodica koje su živele ovde do dolaska Unmik administracije nije ostala nijedna. I pored toga što je za njih izgrađeno 38 kuća, niko se još nije vratio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari