Prve tri godine života ključne su za razvoj deteta, i ako se taj period propusti, posledice su nepopravljive.
Zato je važno da se sprovode kvalitetni programi koji će poboljšati zdravlje, ishranu, bezbednost i sigurnost dece, istaknuto je na današnjoj konferenciji „Za svako dete najbolji početak“ kojom je obeležena uspešna dvoipogodišnja saradnja u okviru sistema zdravstvene zaštite u oblasti podrške razvoju dece u najranijem detinjstvu.
Program se sprovodi u okviru saradnje UNICEF-a i Ministarstva zdravlja, u partnerstvu sa Udruženjem pedijatara Srbije, Gradskim zavodom za javno zdravlje Beograd, Društvom za dečju i adolescentnu psihijatriju i srodne struke, Institutom za mentalno zdravlje, i Udruženjem za javno zdravlje Srbije.
U program unapređenja kapaciteta za podršku deci u najranijem uzrastu je uključeno 10 domova zdravlja, uz učestvovanje 90 pedijatara, 90 patronažnih sestara i svih zdravstvenih medijatorki.
Michel Saint-Lot, direktor UNICEF-a u Srbiji, je istakao da je ulaganje u rani razvoj deteta višestruko koristan za decu, njihove porodice i celo društvo:
„Ulaganje u rani razvoj deteta ne znači ulaganje samo u decu, nego i ulaganje u njihove roditelje i društvo. Zato moramo da imamo dobre politike i programe za period od začeća deteta do polaska u školu, da bismo detetu obezbedili da bude zdravo i zaštićeno, da odrasta u porodici, i da postiže bolje rezultate tokom školovanja. Posebno je važno usmeriti se na decu iz osetljivih populacionih grupa, kao što su deca iz siromašnih porodica i romska deca“, rekao je Saint-Lot.
On je zahvalio Autrijskoj agenciji za razvoj i korporativnom sektoru, pre svega kompaniji Nordeus, što su finansijski omnogućili sprovođenje programa. U okviru ovog programa bilo je obuhvaćeno 10.000 mališana, a u pripremi je novi Nacionalni vodič za rad patronažnih sestara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.