Opštinska izborna komisija proglasila je do sada tri izborne liste odborničkih kandidata stranaka i koalicija koje će učestvovati na lokalnim izborima u Prijepolju zakazanim za 9. novembar: DPS, „Zajedno za bolje Prijepolje“ i „Napred Srbijo“.

Nakon majskih izbora niko od lokalnih političkih aktera, partija i koalicija, koje su osvojile odborničke mandate, u zakonskom roku od dva meseca nije uspeo da obezbedi potrebnu skupštinsku većinu, što je dovelo do toga da se ponovo raspišu novi izbori na koje sada stranke pokušavaju da izvedu na birališta što veći broj glasača.

Listu od 41 kandidata za odbornike u budućoj SO Prijepolje u sredu je predala i partija Tomislava Nikolića. Oni izlaze pod nazivom „Napred Srbijo- Tomislav Nikolići grupa građana“. Nikolićevi „naprednjaci“ nadaju se da će 9. novembra u Prijepolju „rasturiti“ svoje dojučerašnje kolege iz SRS. Na listi kandidata nalazi se šest nekadašnjih odbornika SRS. Zanimljivo je da se među kandidatima Nikolićevih „naprednjaka“ i jedan Bošnjak – Alija Rovčanin.

Na politički teren prva je, još pre nešto više od mesec dana, „istrčala“ Demokratska partija Sandžaka, lokalna stranka sa sedištem u Prijepolju čiji je idejni tvorac Bahrija BeganovićLutka, poznati biznismen iz ovog kraja. Time je DPS ponovo, kao i u maju, obezbedila čelnu poziciju na zbirnoj izbornoj listi.

Prijepoljska javnost i građani bez mnogo iznenađenja, posle žuto-crvenog koalicionog saveza na republičkom nivou, primili su vest o zajedničkom nastupu Tadićevih demokrata i Dačićevih socijalista, ranije ljutih političkih protivnika u lokalnom parlamentu, koji na izbore izlaze pod sloganom Zajedno za bolje Prijepolje i u čijoj koaliciju su još G 17 plus i Srpski pokret obnove. Od stranaka koje su ušle u ovu koaliciju na majskim lokalnim izborima u Prijepolju učestvovale su samo dve. Demokratska stranka samostalno i Socijalistička partija Srbije zajedno sa Partijom ujedinjenih penzionera i Pokretom snaga Srbije. Demokrate su tada osvojile pet, a socijalisti četiri odbornička mandata u lokalnoj skupštini.

– Od predstojećih izbora očekujemo, pre svega, da opština Prijepolje dobije stabilnu lokalnu vlast, jer ovo što sada imamo, privremeni organ vlasti, nije interes ni građana ni političkih stranaka. Za našu koaliciju mi očekujemo značajnu podršku birača jer ovo su praktično stranke koje učestvuju u Vladi Republike Srbije. Zajedno smo se okupili jer smo rešeni da zajedno i uz pomoćVlade Srbije rešavamo probleme građana Prijepolja, kaže za Sandžak Danas Dobro Lazarević, predsednik prijepoljskih demokrata i prvi na ovoj izbornoj listi. On dodaje da se ”dobro zna kakvi su ranije bili politički stavovi i delovanje i DS i SPS. Međutim, interes građana ne treba da bude prošlost, većbudućnost i zbog toga mi moramo sabirati ono što se može sabrati da bi rešavali probleme koji su zaista brojni”.

– Ako se ovo područje ne bude razvijalo i ljudi se brže ne budu zapošljavali, to će neminovno dovesti do njihovog daljeg odseljavanja prema razvijenijim krajevima Srbije. Odlazi i srpsko i bošnjačko stanovništvo, prvenstveno iz ekonomskih razloga, a naš prevashodni cilj je da ovde zadržimo naše građane, mlade posebno, kroz ekonomski razvoj, ističe Sretko Radulović, predsednik OO SPS u Prijepolju, ne dotičući se teme koalicionog saveza sa demokratama, mada očekuje da će politička grupacija Zajedno za bolje Prijepolje u novembru na izborima dobiti znatnu podršku birača.

Trenutno glavna preokupacija ostalih lokalnih odbora u Prijepolju je prikupljanje potpisa za predaju kandidacionih lista, čiji rok ističe veću sledeći petak. Politička scena u pogledu stranačkog pregrupisavanja u velikoj meri razlikovaće se od predizbornih aktivnosti uoči majskih izbora. Srpske partije, SRS, DSS, NS i SD koje su pre pola godine u koaliciji Složno osvojile najveći broj odborničkih mandata (25), samo šest manje od potrebne većine u lokalnom parlamentu u kojem ima 61 skupštinsko mesto, ovoga puta na izbore idu odvojeno. Radikali potpuno samostalno, Koštuničini i Ilićevi narodnjaci u paru, a novinu će predstavljati prvo učešće Nikolićevih naprednjaka, nakon otcepljenja od SRS.

Pored DPS i druge dve partija Bošnjaka, Ljajićeva SDP i Ugljaninova SDA u borbu za odborničke mandate u Prijepolju ići će pojedinačno. Samostalnim putem krenuće i LDP Čedomira Jovanovića kojem je u maju nedostajalo samo 130 glasova birača da bi seo u odborničke klupe.

Rukovodstva četvoročlane političke grupacije Zajedno za bolje Prijepolje potpisala su koalicioni sporazum prema kojem će DS pripasti 53 odsto, SPS 33, G 17 plus i SPO po 7 odsto osvojenih odborničkih mandata. Koalicioni partneri narodnjaka dogovorili su se da ”glasački dobitak” podele tako da DSS pripadne 60, a NS 40 odsto skupštinskih mesta.

 

DPS se žali na Ljajića

– Rasim Ljajićse naprosto pretvorio u Deda Mraza sa paketima u rukama. Sve bi to bilo za pohvalu da nam na pragu nisu lokalni izbori i da Ljajićne misli da može kupiti glasove prijepoljskih Bošnjaka za pištaljku. Trebalo je prije nego je došao da zna da su Prijepoljci mnogo dostojanstveniji i skuplji, ističe u saopštenju za javnost ekonomski tim Demokratske partije Sandžaka u Prijepolju i izražava apel koji je upućen i Vladi Srbije ”zbog represije i pritisaka koje predvode Ljajićevi kadrovi u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku prema uglednim privrednicima koji su članovi i funkcioneri Demokratske partije Sandžaka”. „U firme i radnje naših uglednih članova dolaze inspektori za rad iz ovog ministarstva, samo sa ciljem političkog pritiska kako bi prestali sa podrškom koju daju ideji DPS koja svoj program isključivo veže za Prijepolje, njegov razvoj i napredak“, dodaje se u ovom saopštenju Demokratske partije Sandžaka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari