Prvih godinu dana Danasa bez struje i papira 1

U nedelji pre 20 godina, odnosno 1998, situacija na Kosovu se sve više zaoštravala, a list Danas proslavio je svoj prvi rođendan.

Tog 9. juna 1998. godine cela strana novina posvećena je bila obeležavanju prvih godinu dana izlaženja našeg lista. Kako je pisalo u redakcijskom tekstu, za godinu dana više od 200 javnih ličnosti iz zemlje i sveta iznelo je svoje „lične stavove“. Ocenjeno je i da je Danas jedini dnevni list koji svakoga dana ima redakcijski komentar.

„Bila je to paklena godina. Nije bilo dovoljno ni novvca, ni opreme, ni ljudi. Sa 26 zaposlenih i 60-ak stalnih saradnika hteli smo da ponudimo nešto novo. Preživeli smo brojne misteriozne nestanke struje, pa takozvane nestašice papire – jedan dan zbog toga nismo ni štampani – a i bezbroj pretnji i optužbi za izdaju nacionalne stvari“, bilo je istaknuto u tekstu pre 20 godina koji je potpisala Redakcija Danasa.

Tih dana kosovski problem i dalje je punio novinske stupce Danasa i sve više naslova bilo je o najavama pripremanja vojnih akcija zbog situacije na Kosovu. NATO je proučavao akcije na Kosovu i bilo je izdato naređenje da se ubrzaju pripreme „krajnje preciznih planova za akcije“, a u Savet bezbednosti UN stigao je nacrt rezolucije o Kosovu u kojem je Britanija tražila bombardovanje vojnih ciljeva u Jugoslaviji.

Prvih godinu dana Danasa bez struje i papira 2UNHCR bio je duboko zabrinut u tom periodu zbog situacije na Kosovu, odnosno masovnog egzodusa izbeglica, koji su najviše prelazili granicu sa Albanijom. U Albaniju je prebeglo oko 3.700 lica, dok je već sledećeg dana taj broj iznosio 11.000, dok je u Crnu Goru pobeglo „7.000 Kosovaca“.

Serija incidenata na Kosovu se nastavljala, a EU je vratila sankcije Jugoslaviji i bila su zabranjena ulaganja u Srbiju.

Posle tadašnjih izbora u Crnoj Gori i pobede Mila Đukanovića, počelo se otvaratii i pitanje Crne Gore u okviru SR Jugoslavije. Jedan od naslova tih dana 1998. godine glasio je „Kladionica o opstanku federacije još nije otvorena“, a Đukanović je izjavio da „Milošević može Crnu Goru osamostaliti“.

Lider SPO rekao je tada da „apsolutno podržava Đukanovićem program“, a oglasio se o Crnoj Gori i tadašnji ministar informisanja Aleksandar Vučić koji je je rekao da vlast u Crnoj Gori nema dobre namere. On je, povodom odluke Radija Crne Gore da ne učestvuje u zajedničkoj realizaciji emisije „Jugoslavijo, dobro jutro, rekao da je reč o nedobronamernosti crnogorskih vlasti prema SR Jugoslaviji.

Sajt Danasa objavljivaće rubriku „Iz arhive Danasa“ svake nedelje, kada će podsećati na to šta su bile vesti sedam dana pre tačno 20 godina.

Prvih godinu dana Danasa bez struje i papira 3

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari