Prvo osnovno javno tužilaštvo traži kaznu zatvora za Jovića zbog kršenja samoizolacije 1Foto: EPA-EFE/ JUANJO MARTIN

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je da Prvi osnovni sud u Beogradu fudbalera madridskog Reala Luku Jovića proglasi krivim zbog kršenja mere kućne izolacije i da mu izrekne kaznu zatvora u trajanju od šest meseci, saopštilo je danas ovo tužilaštvo.

U saopštenju se navodi da je Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu 22. oktobra ove godine podnelo Prvom osnovnom sudu u Beogradu optužni predlog protiv okrivljenog Luke Jovića zbog izvršenja krivičnog dela – nepostupanje po zdravstvenim propisima za vreme epidemije iz člana 248 stav 1 Krivičnog zakonika.

Okrivljeni tokom marta 2020. godine nije postupao po propisima, odlukama i naredbama kojima su određene mere za suzbijanje i sprečavanje epidemije virusa „Covid 19“ – rešenju Ministarstva zdravlja, Sanitarne inspekcije koje mu je uručeno 14.marta ove godine na aerodromu „Nikola Tesla“ kojim mu je naložena mera kućne izolacije u trajanju od 14 dana na adresi boravišta, obzirom da je došao iz države sa intenzivnom transmisijom virusa, već je tokom trajanja perioda kućne izolacije napuštao mesto boravišta.

Pre podnošenja optužnog akta okrivljenom Luki Joviću je predočena mogućnost odlaganja krivičnog gonjenja i to da u smislu člana 283 ZKP uplati iznos od 5.000.000 dinara u humanitarne svrhe, sa čime se okrivljeni nije saglasio.

Kako tužilaštvo nije bilo saglasno da iznos koji bi okrivljeni Jović uplatio u humanitarne svrhe bude

manji od 3.500.000 dinara, imajući u vidu činjenicu da je krivična prijava protiv njega podneta redovnim

putem, odnosno da prema okrivljenom nije određeno zadržavanje niti je predložen pritvor, njegovo imovno stanje i zaradu, te da je okrivljeni javna ličnost, to do primene ovog instituta nije došlo, piše u saopštenju.

Tužilaštvo navodi kao primer da kada se primenjivao institut oportuniteta zbog izvršenja krivičnog dela Građenje bez građevinske dozvole iz člana 219a KZ, Goran Bregović je uplatio iznos od 2.500.000 dinara u humanitarne svrhe, prema svom imovinskom stanju.

Kako se navodi, i u drugim slučajevima su uplaćivani veliki novčani iznosi na ime odlaganja krivičnog gonjenja, smatrajući da se na taj način, isključivo u predmetima gde to zakon izričito dozvoljava  i finanasijske mogućnosti okrivljenih, ispunjava svrha instituta oportuniteta uz činjenicu da su ciljevi tužilaštva da se što veći broj predmeta rešava oportunitetom i sporazumom o priznanju krivičnog dela iz čl. 313 ZKP

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari