Šandor Kepiro (97), bivši kapetan mađarske žandarmerije, oslobođen je juče pred sudom u Budimpešti optužbi za ratne zločine protiv Srba, Jevreja i Roma tokom novosadske racije u januaru 1942. godine, kada je ubijeno više od 1.200 građana.
Sud je procenio da u ovom slučaju nema dovoljno dokaza, a detalji će biti obrazloženi danas, kada će biti nastavljeno čitanje presude. Prisutni u sudnici pozdravili su odluku suda burnim aplauzom, dok je tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević, koji je prisustvovao suđenju, izjavio za naš list da je iznenađen oslobađajućom presudom, kao i da će mađarski tužilac na nju podneti žalbu.
– Ovakvom odlukom suda u Budimpešti šalje se negativna poruka javnosti. Iznenađen sam i aplauzom publike koja je pozdravila oslobađajuću presudu – rekao je Vukčević. On je očekivao da će „pravda biti zadovoljena“ i dodao da će se čitanje presude nastaviti danas, čime će biti objašnjeno zbog čega je Kepiro oslobođen. Vukčević je naglasio da je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije pomoglo mađarskom tužilaštvu ustupanjem određene dokumentacije.
Inače, zahtev za sprovođenje istrage protiv Kepira podnelo je i Tužilaštvo za ratne zločine Srbije septembra 2008. godine, kada je za njim raspisana i poternica. Mađarska je tada odgovorila da njen ustav ne dozvoljava izručenje svojih državljana.
Za razliku od tužioca Vukčevića, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Aleksandar Nećak nije iznenađen oslobađajućom presudom za Kepira.
– Dokazi protiv zločina koje je počinio Kepiro postoje odavno, ali mađarske vlasti nisu imale nameru da mu sude, sve dok nisu bile pritisnute spolja. Čak je u jednom momentu došlo do paradoksalne situacije da se sudi Efraimu Zurofu, direktoru Centra „Simon Vizental“, koga je zbog uvrede ugleda i časti tužio sam Šandor Kepiro. Od zemlje u čijem parlamentu 17 poslaničkih mesta ima profašistička i ultradesničarska stranka Jobik, drugo se nije ni moglo očekivati – smatra Nećak. On dodaje da zahtev za izručenje Kepira našoj zemlji koje je podnelo Tužilaštvo za ratne zločine Srbije, nakon jučerašnje presude „pada u vodu“.
– On je državljanin Mađarske i ona ga sigurno neće isporučiti ni jednoj drugoj zemlji nakon oslobađajuće presude – naglašava Nećak.
Suđenje Kepiru počelo je 5. maja ove godine. On je izjavio da je nevin, da nije učestvovao u ubistvima niti dao izvršenje da se ona izvrše. Iako su pristalice Kepira u tokom suđenja negodovale što se sudi „tako starom čoveku“, činjenica je da ratni zločini ne zastarevaju.
Prema istraživanju centra „Simon Vizental“, koji je godinama prikupljao dokaze protiv Kepira, tokom novosadske racije ubijeno je i pod led Dunava bačeno najmanje 1.246 građana Novog Sada i okoline, mahom Jevreja, Srba i Roma. Kepiro se direktno teretio za ubistvo tridesetak ljudi, čiji je identitet utvrđen. Trećina njih su bila deca.
Nećak: Mladi ne znaju šta je ratni zločin
Aleksandar Nećak smatra da presuda u slučaju Kepira ne treba da ima vaspitno dejstvo, već da uputi poruku budućim generacijama.
– Mladi danas i ne znaju šta su ratni zločini, a ovakve sudske odluke šalju negativnu poruku. Dok god se sa jedne strane reke jedne smatraju herojima, a sa druge strane – zločincima, ovo područje će biti poprište ratnih zločina – zaključuje Nećak.
Zurof: Uvreda za žrtve Novosadske racije
Jučerašnjem izricanju presude prisustvovao je i direktor Centra Simon Vizental, Efraim Zurof, sa kojim je tužilac Vladimir Vukčević dogovorio sastanak povodom daljih koraka u vezi sa ovim slučajem. Zurof je odluku suda u Budimpešti okarakterisao kao „nečuvenu, suprotnu svim dokazima“, kojom se vređaju žrtve Novosadske racije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.