Razgovori između Rusije, Ukrajine i evropskih vlada održani juče u Milanu „puni su nerazumevanja i neslaganja“, ocenio je juče Kremlj u zvaničnom saopštenju, što je podrilo optimističnije poruke lidera koji gaje nadu da će doći do napretka u ukrajinskoj krizi.
Ruski lider Vladimir Putin rukovao se sa svojim ukrajinskim kolegom Petrom Porošenkom na početku sastanka sa evropskim liderima čije su glavne teme prekid sukoba u istočnoj Ukrajini te rešenje razmirica oko snabdevanja gasom. Više različitih lidera sat kasnije novinarima su saopštili da je načinjen napredak uz obećanje da će razgovori biti nastavljeni. „Bilo je dobro, bilo je pozitivno“, kazao je Putin sa osmehom na licu nakon sastanka održanog na marginama samita Azijskih i evropskih lidera (ASEAN) u Italiji. Nezvanično, međutim, nemački izvor je kazao da Putin nije bio „naročito raspoložen“.
Međutim, portparol Kremlja Dmitrij Peskov nešto kasnije umanjio je sve nade u bilo kakav napredak navodeći da su „određeni učesnici“ zauzeli „apsolutno pristrasan, nefleksibilan, nediplomatski pristup prema Ukrajini“. „Razgovori su bili krajnje teški, puni nerazumevanja, nesuglasica, ali ipak razmena mišljenja je u toku“, istakao je Peskov.
Slična poruka upućena je i tokom noći između četvrtka i petka nakon Putinovog susreta sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, te su pređašnji srdačni odnosi dvoje državnika sada i te kako napregnuti pre svega zbog moskovske podrške proruskim pobunjenicima na istoku Ukrajine, piše Bi-Bi-Si. Iako je na susretu, prema navodima dveju strana, načinjen manji napredak, ipak, kako navodi Kremlj, „ostaju ozbiljne razlike u analizama krize“. Putin, Porošenko, Merkelova i francuski predsednik Fransoa Oland sastali su se još jednom kasnije juče.
Zapad je uveo sankcije Rusiji kao odgovor na njeno pripajanje Krima i podršku separatistima na istoku Ukrajine. Evropski lideri apelovali su na Rusiju da učini mnogo više ne bi li se okončalo krvoproliće i postigao prekid sukoba, o čemu su se još prošlog meseca na sastanku u Minsku saglasili Putin i Porošenko, navodeći da je neophodno puno angažovanje Moskve.
Zvaničnici navode da su predstojeći lokalni izbori i pitanje korišćenja bespilotnih letelica za nadgledanje granice između Rusije i Ukrajine bile najspornije tačke u razgovorima.
Kašnjenje deo reputacije
Putin je u četvrtak uveče stigao u Milano sa četiri sata zakašnjenja, što je naljutilo nemačku kancelarku Angelu Merkel, koja je čekala sastanak s njim. Upućeni kažu da ruski lider ima reputaciju čoveka koji kasni na sastanke. Navode primer iz prošle godine kada ga je poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja čekao čak 50 minuta. Poduga je lista kašnjenja koja se pripisuje Putinu: kraljica Elizabeta čekala ga je 14 minuta 2003; 40 minuta je kasnio na susret sa Angelom Merkel 2012.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.