Ruski premijer Vladimir Putin izjavio je da Rusija poštuje svoj deo obaveza preuzetih dogovorima sa EU oko Gruzije i da očekuje od evropskih partnera da učine isto.

. „Posmatrači UN bi uskoro trebalo da stignu u zone bezbednosti. Ako to bude išlo po dogovru, Rusija će ispuniti sve svoje obaveze. Ali ponavljam, EU mora da poštuje svoje“, naglasio je Putin u intervjuu uredniku međunarodnog izdanja francuskog lista Figaro. „Rusija nije odgovorna za situaciju u Gruziji danas. Gruzijska vlada je ta koja je odlučila da započne vojnu ofanzivu. Nismo mogli a da ne odgovorimo na oružanu provokaciju. Naši vojnici su jednostavno ostali u zonama bezbednosti, shodno prethodnim dogovorima“ rekao je Putin.

„Ruska federacija je najnenaseljenija u svetu. Mi ne tražimo, dakle, nikakvu dodatnu teritoriju i ako su naši vojnici ostali u zonama bezbednosti, to je da bi zaštitili Južnu Osetiju“, dodao je predsednik ruske vlade. Na pitanje zašto Rusija odbija inicijativu da posmatrači koji će biti poslati u Gruziju nadziru Južnu OSetiju i Abkaziju, Putin je kazao da su Južna Osetija i Abkazija sada nezavisne države i da je potrebno da se vlade te dve zemlje saglase sa prisustvom međunarodnih posmatrača na svojoj teritoriji. Odgovarajući na pitanje o degradiranim odnosima Rusije i SAD poslednjih meseci, Putin je rekao da očekuje poboljšanje odnosa, ali da je potrebno da Amerikanci „učine napor u tom pravcu“, jer su oni odgovorni za novonastalu situaciju.

„U vreme predsednika Linkolna, američki državni sekretar je tvrdio da SAD žele privilegovane odnose sa Rusijom, jer Rusija uvek želi dobro Americi. Od tada je mnogo vremena prošlo. Naši odnosi u ovom trenutku imaju drukčije karakteristike. Ali uvek, u esktremnim situacijama, SAD i Rusija se nađu rame uz rame“. „To je bio slučaj tokom dva svetska rata, Rusija nikada to neće zaoraviti i želeo bih da i naši američki partneri to imaju na umu“, izjavio je Putin.

U međuvremenu, evropski komesar za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana kazao da EU dovoljno mogućnosti da formira tim od 200 posmatarča u Gruziji pre početka oktobra. „Imamo dosta zahteva za formiranje i razmeštanje tima posmatrača“, rekao je Solana i dodao da će EU sprovesti te zahteve, na vreme i prema dogovoru. Solana je naglasio da će „Evropljani biti prisutni u Gruziji kao članovi tima EU ili kao deo Evropske organizacije za bezbednost i saradnju (OEBS)“. R.S.

Sakašvili dugo planirao napad

Pariz – Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili dugo je planirao napad na Južnu Osetiju, ali ga je loše sproveo u delo, što je Rusiji omogućilo da lako izvede uspešan protivnapad, izjavio je bivši ministar odbrane Gruzije Irakli Okruašvili. Okruašvili je u intervjuu u Parizu rekao da su SAD delimično krive za rat Gruzije i Rusije, zato što je Vašington nekritički podržavao Sakašvilija uprkos njegovom sve većem autoritarizmu. „Nema podele vlasti. Instituicuje su stvorene sa se okreću oko njega. Odsustvo kritike iz SAD mu je dozvolio da ode predaleko“, rekao je Okruašvili, jedan od najznačajnijih gruzijskih političkih izgnanika koji je 2007. pobegao u Evropu, nakon što je bio pritvoren u Gruziji, suočen s optužbama za korupciju. Gruzijski sud ga je u martu u odsustvu osudio na 11 godina zatvora, ali je dobio azil u Francuskoj, gde je prošle nedelje sud odbio zahtev Tbilisija za izručenje. Okruašvili odbacuje optužbe i tvrdi da je njihov cilj da se on kazni zbog kritika Sakašvilija. Sakašvilijevi dani kao predsednika su odbrojani, kaže Okruašvili, nekada blizak Sakašvilijev saradnik koji je bio ministar odbrane od 2004. do 2006. On je kazao da je zajedno sa Sakašvilijem radio na vojnim planovima za napad na separatističke oblasti Južnu Osertiju i Abhzaiju, koja se nalazi na obali Crnog mora. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari