Rad sa decom u malim grupama - prednost privatnih vrtića 1Foto: Pixabay/FeeLoona

Rad sa decom u malim grupama je jedna od velikih prednosti privatnih vrtića. Naime, da bi se sprovodile svakodnevne aktivnosti koje su sastavni deo nastavnog plana i programa privatnog vrtića, neophodno je da postoji određena grupa dece. Način na koji se ona formira veoma je važan, upravo iz razloga što treba poštovati neka pravila i pridržavati se uputstava psihologa i pedagoga.

Na prvom mestu, kada se kaže mala grupa, na šta se tu tačno misli?

Grupe u privatnim vrtićima nisu isto što i odeljenja u školama jer su manje od njih. Deca vrtićkog uzrasta zahtevaju posebnu pažnju i stoga ne bilo efikasno da ih ima puno kao dece po odeljenjima u osnovim školama.

Štaviše, tada ne bi bilo ni moguće sprovoditi individualni pristup u načinu rada. Ukoliko je grupa dece veća, ona mora da ima više vaspitača koji su istovremeno zaduženi za nju.

To praktično znači da se jedna veća grupa dece u privatnom vrtiću sastoji u stvari od više manjih koje zajedno funkcionišu kao celina. Međutim, suština je u tome da je uvek prisutan i aktivan veći broj vaspitača.

U suštini kada govorimo o grupi dece u privatnom vrtiću, to se odnosi na broj dece o kojoj se direktno stara jedan ili više vaspitača.

Koji je to onda optimalni broj dece u grupi u privatnim vrtićima?

Naime, u tom uzrastu veoma je važno da svako dete dođe do izražaja prilikom nastavnih aktivnosti. Takođe, većina privatnih vrtića pribegava individualnom pristupu svakom detetu.

Psiholozi su procenili da je optimalan broj dece u grupi u vrtiću između osmoro i dvanaestoro. Sa ovim brojem dece mogu se na najbolji način sprovoditi sve aktivnosti tokom časova upoznavanja sveta oko nas (prirode i društva), jezika, muzičkog, likovnog, stranih jezika, fizičkog, plesa i svih drugih koji su uključeni u svakodnevne rasporede.

Grupe u privatnim vrtićima formiraju se na osnovu starosne podele dece. Pored jaslene grupe, koju pohađaju mališani do dve i po godine, sledeća grupa je mlađa vrtićka, potom sledi srednja i starija, i na kraju predškolska grupa.

U privatnim vrtićima koji imaju veći kapacitet može biti više grupa dece koje spadaju u istu starosnu grupu.

S druge strane, novootvoreni privatni vrtići koji nisu još uvek stigli da popune svoje kapacitete, imaju običaj da prave mešovite grupe dece u kojima su zajedno deca raznih uzrasta. To ima i svoje prednosti i svoje mane.

Prednosti su te što starija deca razvijaju empatiju i osećaj odgovornosti prema mlađima, želeći da im pomognu u vezi sa svim aktivnostima gde im je potrebna pomoć.

To mogu biti razni radni zadaci poput crtanja, pravljenja kolaža, čestitki, ukrasa i slično ili praktične stvari kao što je zakopčavanje jakne, vezivanje pertli itd.

I mlađoj deci u vrtiću koristi što su sa starijima, pošto se na njih ugledaju, brže uče i napreduju. Mane ove vrste podele nisu u stvari prave mane, ali odnose se na to da deca na duže staze treba da budu sa svojim vršnjacima kako bi potpuno bila usredsređena na svoj rad i napredak.

Ne zaboravite da su privatni vrtiću u stvari obrazovne ustanove, te da kao takve oni vrše važnu ulogu u najranijem sticanju znanja iz raznih oblasti i pripremi za polazak u školu.

Optimalan broj dece u grupama u privatnim vrtićima omogućava i već pomenuti individualni pristup svakom detetu. To znači da vaspitači prepoznaju specifične potrebe deteta, njegove talente, ali i načne na koje reaguje u raznim situacijama.

U prirodi neke dece nije da se nameću i često su vaspitači ti koji treba da prepoznaju njihove potrebe ili eventualne probleme.

U manjim grupama ima dovoljno prostora da vaspitač u svakom trenutku može da pomno motri svu decu i da prati svaku situaciju.

Takođe, učenje kroz igru najefikasnije je kada svako dete ima svoj red da učestvuje u nekoj aktivnosti i tako dođe do izražaja.

Sa većim brojem dece uvek je neko zapostavljen, a vaspitači u vrtiću moraju da povedu računa da to ne budu uvek ista deca.

Obično je reč o onoj stidljivijoj deci kojoj je potreban poseban podsticaj da zauzmu glavu ulogu u nekoj edukativnoj igri.

Kada planirate da upišete dete u privatni vrtić, pripremite se na vreme.

Na prvom mestu, treba da odaberete najbolju privatnu predškolsku ustanovu, koja vam po svim kriterijumima odgovara.

To nije lako i čeka vas upoređivanje vrtića pre donošenja konačne odluke. Mesto odakle možete da krenete je veb-sajt Oglasiko na kom su predstavljeni svi bolji privatni vrtići, tj. njihove usluge.

Tu saznajte sve pojedinosti u vezi sa načinom rada, cenama usluga na mesečnom nivou, izgledom prostora, kao i sve kontakt podatke.

Uvidom u to kakva je ponuda, biće vam lakše da odaberete privatni vrtić, znajući da ste sve opcije sagledali. I na kraju – srećan polazak u vrtić!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari