Rad studentskih menzi pod znakom pitanja 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na današnji dan, pre 80 godina, list Pravda pisao je o poteškoćama u radu studentskih menzi, dok je list Vreme pisao o prvoj sednici Jugoslovensko-nemačkog privrednog odbora.

List Pravda se, uoči početka nove akademske godine, bavio radom studentskih menzi. Značajan broj njih je do tog septembra bez ikakvih problema siromašnim studentima davao olakšice – hranu po minimalnim cenama ili besplatno.

Rad studentskih menzi pod znakom pitanja 2
Foto: Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Međutim, situacija se značajno promenila i menze su se našle u teškom položaju.

Visoke cene namirnica zahtevale su i poskupljenje obroka, a to bi značilo da većina studenata hranu mora da potraži na drugom mestu ili u potpunosti ostane bez nje.

Bez obzira na to što su i same pred sobom imale pitanje opstanka, menze su odlučile da nastave sa radom.

„One će i ovaj put pokušati da opstanu uz cene koje će biti pristupačne većini studenata, a ako to ne bude moguće, tražiće neki izlaz“, pisala je Pravda.

Opšta studentska menza je prva počela sa radom, baš 21. septembra. Svoj doprinost dali su i sami studenti, koji su očistili parkete, oprali prozore i obrisali stolove.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme pisao je o prvoj sednici Jugoslovensko-nemačkog stalnog privrednog odbora.

Rad studentskih menzi pod znakom pitanja 3
Foto: Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

U Beograd je tada stigla nemačka delegacija, pod vođstvom doktora Frica Jandfrida, državnog sekretara u Ministarstvu narodne privrede Rajha.

Jandfrid je tokom posete razgovarao sa jugoslovenskim ministrom inostranih poslova Aleksandrom Cincar-Markovićem.

Prva plenarna sednica Jugoslovensko-nemačkog privrednog odbora održana je u sali Ministarstva inostranih poslova.

Odmah nakon pozdravnih reči predstavnika dve delegacije, prešlo se na pitanja dnevnog reda, te je usvojena i podela rada po posebnim, stručnim pododborima.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari