Radenković: Svi se ponašaju kao da plagijat Siniše Malog nije ni postojao 1Foto: FoNet/ Zoran Mrđa

Stručna komisija za preispitivanje doktorata bivšeg gradonačelnika Beograda, a sada ministra finansija Siniše Malog nije formirana jer Veće grupacije društveno-humanističkih nauka i dalje ne uspeva da pronađe člana koji bi ušao u sastav te komisije, nezvanično saznaje Danas.

Imenovanje jednog člana u tu komisiju poslednji put je bilo na dnevnom redu Veća 7. jula 2017, ali na toj sednici nije bilo kvoruma. Od tada je, prema informacijama sa sajta Univerziteta u Beogradu, Veće održalo još četiri sednice, ali se ova tema nije našla među tačkama dnevnog reda. Zanimljivo je da je na poslednjoj sednici 26. septembra, Veće trebalo da imenuje kandidate u stručne komisije za procenu originalnosti dve doktorske disertacije – jedne na Fakultetu političkih nauka, a druge na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja.

Predsednik Veća Vladimir Cvetković nije odgovarao na naše pozive i poruke, pa smo ostali uskraćeni za komentar da li se i dalje traga za kandidatom koji bi bio voljan da uđe u komisiju za preispitivanje doktorata Malog ili se čeka izmena propisa, kako bi taj „vruć krompir“ preuzeo Univerzitet.

O eventualnoj promeni Pravilnika o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova zvanično se ne govori, ali su se još zimus čule naznake da bi se tako nešto moglo dogoditi, jer postojeći propisi ne definišu u kom roku stručna komisija treba da se formira i šta se događa ako institucije koje treba da predlože kandidate, to ne uspeju da urade.

Izvori Danasa kažu da je Univerzitet došao u pat poziciju, iz koje će teško izaći, jer bi odluka da se promeni pravilnik u procesu koji je započeo lako pala na svakom sudu, a s druge strane, Veće ne uspeva da nađe kandidata koji bi prihvatio da uđe u stručnu komisiju. Naši izvori tvrde da se o ovoj temi vode neformalni razgovori među članovima Veća, ali da oni ne žele da predlože profesore koji su već javno rekli šta misle o doktoratu Malog, niti one koji su politički eksponirani. Razmatra se i mogućnost da se angažuje kandidat sa stranog univerziteta, ali bi on morao da govori ili dobro razume srpski, što izbor sužava na region bivše Jugoslavije.

– Nakon izbora Siniše Malog za ministra finansija, svi, počev od Rektora, dekana FON-a i profesora, ponašaju se kao da ovaj plagijat nikada nije ni postojao. Na Naučno nastavnom veću FON-a ova tema dugo vremena nije stavljana na dnevni red. Koliko znam, komisija za preispitivanje doktorata nije formirana. Od nove rektorke se očekuje da ovaj problem reši, ali sudeći prema njenim nedovoljno jasnim i odlučnim stavovima po ovom pitanju, ta očekivanja su nerealna – kaže za Danas Božidar Radenković, profesor FON-a.

On je, podsetimo, bio jedini profesor ovog fakulteta koji je potpisao peticiju grupe profesora i istraživača, sa zahtevom sa Siniša Mali ne bude promovisan na Univerzitetu u Beogradu za doktora nauka, kao i da Odbor za profesionalnu etiku UB pokrene postupak protiv mentora i članova komisije pred kojom je Mali odbranio svoju doktorsku disertaciju.

Nova rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović, koja je od juče stupila na tu funkciju, izjavila je da ostaje pri tome da se osnuje stručna komisija.

– Treba da se osnuje stručna komisija, ove prethodne dve koje su davale neka mišljenja nisu bile stručne. Ovo je prva stručna komisija koja će dati mišljenje, to je procedura koju ćemo mi sprovesti do kraja – rekla je Popović.

Podsetimo, prema Pravilniku o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova, stručnu komisiju čine četiri člana, od kojih dva imenuje nastavno-naučno veće fakulteta na kojem je odbranjen doktorat, jednog člana predlaže Nacionalni savet za visoko obrazovanje, a jednog odgovarajuće Veće grupacije. U slučaju Siniše Malog, javnosti je poznato ime samo člana koga je predložio Nacionalni savet za visoko obrazovanje – to je Dejan Erić, profesor Beogradske bankarske akademije. Prema ranijim nezvaničnim saznanjima našeg lista, jedan od dva člana koje treba da imenuje FON je stručnjak iz inostranstva i obezbeđen je zahvaljujući angažovanju prethodnog Rektorskog kolegijuma, ali na Univerzitetu nisu želeli da saopšte o kome je reč.

Nova rektorka je više puta, ali i pre nekoliko dana, komentarisala da je „preveliko interesovanje medija“ uticalo da procedura imenovanja komisije traje ovako dugo. Ona je rekla, da, kada je u pitanju javna ličnost, nije lako naći kandidate za komisiju.

– Ogroman pritisak medija na članstvo u ovoj komisiji je učinio da i ono malo kandidata koji bi se prihvatili toga su odustali. Sprovešćemo proceduru do kraja kad nađemo adekvatne članove za komisiju, ali ako mediji svaki put uplaše kandidate, onda će potrajati – istakla je Popović.

Rektorka je time verovatno aludirala na povlačenje profesora Roberta Veraldija, koji je, kako je Danas prvi pisao, najpre prihvatio kandidaturu od strane Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, a potom se povukao. Iako je zvanično obrazloženje bilo da podnosi ostavku iz zdravstvenih razloga, nezvanično se spekulisalo da je odluka o povlačenju usledila pošto se u delu javnosti u Srbiji našao na meti napada, u kojima su osporene njegove stručne kvalifikacije za članstvo u komisiji. Kako se pominjalo, neposredan povod je bio autorski tekst akademika Dušana Teodorovića, objavljen u Danasu.

Pomak

– Slučaj doktorata Siniše Malog je napravio i pomak koji bi se mogao karakterisati i kao pozitivan. Na Univerzitetu u Beogradu je uvedena regulativa i propisana je rigoroznija procedura za proveru plagijata, kao i obaveza doktoranta da pre predaje doktorata potpiše dokument da samo on snosi punu odgovornost u slučaju plagijata – kaže Božidar Radenković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari