U morskoj vodi kod oštećene japanske nuklearne centrale Fukušima 1 zabeležena je količina radioaktivnog joda 3.335 puta veća od uobičajene, što je znak da su u okean dospele nove količine kontaminirane vode, rekli su juče japanski zvaničnici. Nema direktne opasnosti po ljudsko zdravlje, ali otkrivena količina je razlog za zabrinutost, rekao je predstavnik japanske agencije za nuklearnu bezbednost Hidehiko Nišijama.
Radioaktivni jod-131 detektovan je na oko 300 metara od elektrane, postradale u cunamiju koji je 11. marta, kao posledica strahovitog zemljotresa, zbrisao severoistočnu obalu Japana. „Otkrićemo uzrok i učiniti apsolutno sve da sprečimo dalji rast koncentracije joda-131“, rekao je Nišijama.
Nakon cunamija, sistemi za hlađenje reaktora ispali su iz pogona, pa se radioaktivno gorivo u reaktorima pregrejalo i još od 11. marta traju napori da se ono ohladi i da se zaustavi širenje radijacije. Stanovništvo u radijusu od 20 kilometara je raseljeno. Masataka Šimizu, predsednik kompanije Tokio elektrik koja upravlja centralom Fukušima 1, u međuvremenu je dospeo u bolnicu zbog povećanja krvnog pritiska, saopštila je juče ta firma. Šimizu (66) se gotovo dve nedelje nije pojavljivao u javnosti, još od konferencije za štampu u Tokiju dva dana nakon zemljotresa i cunamija. Umesto Šimizua, pred novinarima je otada istupao potpredsednik kompanije Sakae Muto, a njeni zvaničnici su izbegavali da odgovore šta je sa Šimizuom ili su govorili da se odmara u prostorijama firme.
U međuvremenu, američki predsednik Barak Obama i japanski premijer Naoto Kan dogovorili su se u telefonskom razgovoru da će tesno sarađivati oko nuklearne krize, saopštila je Bela kuća.
Evropske luke spremaju se za dolazak kontaminiranih brodova iz Japana, ali u većini pristaništa još nema jasnog plana šta s njima učiniti. Prema navodima dnevnika Fajnenšel tajms Nemačka, uprava luke u Hamburgu, posle Roterdama i Antverpena najveća u Evropi, u saradnji sa carinskom i policijskom službom razrađuje hitan plan u vezi sa ovim problemom, jer se sredinom aprila očekuju prvi brodovi iz Japana. Šef Društva za kontrolu brodova Lojd ocenio je da će biti veoma komplikovano da se nađe rešenje za ovaj problem i ne isključuje mogućnost da će evropske luke vraćati natrag brodove iz Japana.
Uprava luke u Roterdamu odlučila je da od pomorskih kompanija zahteva da kapetani svih brodova iz Azije navedu deset poslednjih luka u kojima su pristajali i da pismeno garantuju da njihov brod nije ozračen.
Nemci prelaze na eko struju
Berlin – Posle katastrofe u Fukušimi, sve više građana Nemačke želi da pređe na korišćenje takozvane ekološke struje koja je proizvedena u elektranama koje ne koriste atomsku energiju, kao ni ugalj. Prema navodima kompanija koje potrošačima garantuju da prodaju isključivo struju proizvedenu u elektranama koje koriste obnovljive izvore energije, broj građana koji raskidaju stare i nove ugovore zaključuju sa njima višestruko se povećao. Najveći broj novih pretplatnika svoju odluku izričito obrazlaže događajima u Fukušimi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.