Radna grupa isključivo za društvene mreže 1Foto: FoNet/ Kabinet ministra

Ja sam ministar za inovacije, a ne za informisanje, i ne želim da se bavim definisanjem bilo koje mere ili politike u oblasti medija.

Tokom cele svoje političke karijere insistirao sam na tome da je sloboda medija jedan od najvažnijih stubova svakog demokratskog društva, ističe ministar Nenad Popović za Danas.

* Vaš predlog za formiranje radne grupe za borbu protiv lažnih vesti mnogi su ocenili kao nastavak pritiska vlasti na medije…

– Moja ideja se odnosila isključivo na dezinformacije na društvenim mrežama. Ja sam ministar za inovacije i tehnološki razvoj, a ne za informisanje, i ne želim da se bavim definisanjem bilo koje mere ili politike u oblasti medija. Ali kao ministar za inovacije dobro sam upoznat sa tim kojom brzinom se razvijaju društvene mreže. One su korisne, ali istovremeno mogu da budu i veoma opasne.

* Ali Srbija već ima zakone koji predviđaju sankcije za širenje dezinformacija. Šta bi bila uloga takve radne grupe, da se bavi policijskim poslom i poslom tužilaštva?

– Kao ministar za inovacije u Vladi Srbije smatram da je naš zadatak da podignemo nivo svesti javnosti o sve većoj opasnosti od širenja lažnih vesti na društvenim mrežama i povećanju kriminala u sajber prostoru. To je važno za očuvanje bezbednosti građana Srbije. Dezinformacije o zatrovanoj vodi u Beogradu krenula su upravo sa društvenih mreža. Zato sam predložio da se formira radna grupa u kojoj bi bili država, civilni i privatni sektor, i kojoj bi obaveza bila da nađe efikasan način za borbu protiv ove pojave.

* Nije jasno kako nameravate da se borite protiv lažnih vesti koje ljudi objavljuju sa lažnih profila na društvenim mrežama?

– Tehnologije napreduju ogromnom brzinom, ali isto tako napreduju i zloupotrebe tehnologija. To je uvideo i Fejsbuk, koji je nedavno saopštio da je ugasio 583 miliona lažnih profila. Sve države razmatraju načine kako da osiguraju bezbednost u sajber prostoru. To rade Italija, Francuska, Engleska, koje se takođe bore sa lažnim vestima. Najgore je ne raditi ništa po tom pitanju. Zato sam i predložio da sednemo i zajedno sa privatnim i nevladinim sektorom, koji tu oblast razumeju bolje od države, pokušamo da pronađemo odgovarajući pristup ovom pitanju.

* Prema mišljenju nezavisnih novinarskih udruženja, glavni proizvođači lažnih vesti u Srbiji su upravo tabloidi i analitičari bliski vlasti. Kako to ocenjujete?

– Tokom cele svoje političke karijere insistirao sam na tome da je sloboda medija jedan od najvažnijih stubova svakog demokratskog društva. Zalažem se za to da svi mediji u Srbiji imaju ravnopravan tretman od strane države i da njihov status na tržištu isključivo zavisi od istinitosti, objektivnosti i kvaliteta sadržaja koji prave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari