Današnji vanredni parlamentarni izbori pokazaće koliko je Holandija posvećena Evropi, imajući u vidu sve nevoljniju podršku evropskim integracijama i odbojnosti prema „blanko čekovima za spas evra“.
Kao zemlja koja u ostatak EU isporučuje tri četvrtine svog izvoza i koja je jedan od osnivača Unije, Holandija ima dobre temelje da bude većinski proevropska, a ne da agituje za napuštanje evrozone. Ali izgleda da su prošli dani automatske, bespogovorne holandske podrške ideji „veća Evropa“, tvrde analitičara. „Postoji emotivna averzija dela ljudi u Holandiji protiv procesa evropskih integracija“, tvrdi Aleksander Rinoj Kan, dojučerašnji predsednik Socijalnog i ekonomskog saveta, važnog savetničkog tela vlade.
Kan smatra da nelagodi prema Evropi doprinosi i neuspeh proevropske elite Holandije da nađe izlaz iz krize. Najnovije istraživanje pokazuje da Holanđane više brine ekonomija, zdravstvo i socijalna sigurnost nego Evropa. Poslovni svet, međutim, i dalje snažno podržava EU. Za njih bi izlazak iz evrozone bilo kao pokušaj da se razmrsi omlet, smatra ekonomista Jan Klaver.
Populista Gert Vilders, lider Partije za slobodu, svim silama se zalaže za istupanje zemlje iz zone evra, ali i EU. „Evro nije nikakav novac, on nas samo košta našeg novca. Evropska unija je nesreća za Holandiju“, glavni je moto predizbornog spota njegove stranke. Stručnjaci podsećaju da su populisti dosad bili u ugodnoj poziciji – podržavali su i kritikovali vladu, ali nisu preuzeli odgovornost vladanja. Stoga je malo verovatno da će to danas uspeti. Ipak, pitanje je ko može osvojiti dovoljno glasova da formira stabilnu vladu.
Prema poslednjim ispitivanjima javnog mnjenja, najviše podrške uživa bivši premijer, konzervativno-liberalni Mark Rute, koji je u aprilu podneo ostavku pošto nije postignut sporazum smanjenju budžetskog deficita u skladu sa smernicama Unije. Vlada je ušla u krizu posle višenedeljnih pregovora o merama štednje pošto je Vildersova desničarska stranka odbila da pristane na uštede od 16 milijardi evra da bi se smanjio deficit. Nakon ovog pada vlade, Rute više ne pomišlja da se uzda u populiste – a socijalisti će i inače radije sedeti u opozicionim klupama nego zavisiti od Vildersa.
Veliki uspeh očekuje i Socijalistička partija Emila Remera, što bi imalo znatan odjek i izvan Holandije jer bi dovelo do zaokreta s mera štednje na poprilično drugačiju politiku. „Ukoliko partija istrgne Holandiju iz nemačkog kampa zemalja koje insistiraju na što strožem nadzoru EU budžeta, moglo bi da dođe do potpune promene ravnoteže snaga u Evropi“, piše Vašington post. Nakon brojnih evolucija i političkih kontradikcija, ne može se reći da su socijalisti „idealni“ za holandske radnike, ali trenutno su, možda, najbolji izbor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.