Radnici Zastave oružja godinu dana bez staža 1Foto: BETAPHOTO/ MINISTARSTVO ODBRANE SRBIJE JOVO MAMULA

Gubici i dugovi Zastave oružja, prema poslednjim informacijama iz te fabrike, premašili su 17 milijardi dinara.

Najveći deo neizmirenih obaveza kragujevačke fabrike odnosi se na poreski dug Zastave koji datira još iz prošle decenije, i koji zahvaljujući kamatama, iz godine u godinu raste i neretko „jede“ poslovnu dobit preduzeća.

Država koja je većinski vlasnik Zastave oružja, još od 2011. najavljuje konverziju poreskog duga Zastave u ulog države u kapitalu preduzeća, ali i dalje ništa ne preduzima da tu fabriku od strateškog značaja za odbranu zemlje izbavi iz „dužničkog ropstva“, nastalog velikom delom i zbog gubitka inostranih tržišta u vreme međunarodnih sankcija nekadašnjoj SR Jugoslaviji, kao i usled oporavka fabrike nakon NATO bombardovanja.

Zašto je Zastava oružje jedina domaća značajna vojna fabrika u kojoj država još uvek nije ni započela konverziju poreskog duga preduzeća, pouzdano se ne zna.

Informacije iz poslovodstva da se konverzija sprema, oružarima i upućenima u ovu problematiku, deluju sve neubedljivije.

Tim pre što enormni dugovi i gubici fabrike sve ozbiljnije ugrožavaju poslovanje kragujevačke fabrike. Tome u prilog ide i saznanje da se Zastavinim oružarima već godinu dana, od avgusta 2019, ne uplaćuju doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje.

S druge strane, kragujevačka Energetika koja Zastava oružje i preostale Zastavine fabrike u krugu tog nekadašnjeg industrijskog giganta snabdeva električnom energijom, nedavno je pokrenula inicijativu „za izvršenje“, odnosno za naplatu oružarskog duga za struju od 380 miliona dinara skidanjem novca sa fabričkog računa.

Zastava oružje je prigovorom uspela da spreči skidanje novca za računa, te je spor oko duga za struju stigao na Privredni sud, na kojem će pripremno ročište biti održano tokom narednog meseca.

Dugovi i gubici Zastave oružja nastavljaju da rastu i ugrožavaju poslovanje i razvoj fabrike i to u situaciji kad je „gužva“ na svetskom oružarskom tržištu sve veća.

Pešadijsko oružje, primerice, proizvode i po svetu prodaju gotovo sve zemlje u okruženju, a među njima i Hrvatska, koja svoju pušku HSV 2 već izvozi u Irak i druge zemlje Bliskog istoka, koji je tradicionalno glavno tržište za plasman Zastavinih pušaka, snajpera, mitraljeza i drugog oružja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari