Radnik BIA pod sankcijama SAD 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

Zoran Petrović, jedan od ljudi obuhvaćenih sankcijama Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija, prema Danasovim saznanjima radi kao inspektor u Bezbednosno-informativnoj agenciji.

Petrović, koji se na „crnoj listi“ SAD spominje kao direktor u firmi „Partizan tech d.o.o“., jednog od preduzeća pod kontrolom Slobodana Tešića, prema tvrdnjama naših izvora, oko godinu dana radi u Bezbednosno-informativnoj agenciji.

Ova saznanja podudaraju se sa tvrdnjama predsednika Narodne stranke Vuka Jeremića, koji je u emisiji „Pressing“ televizije N1 apostrofirao Petrovića kao nekoga koga je Tešić doveo u BIA.

– Javno koristim ovu priliku da pitam direktora BIA Bratislava Gašića, da li Petrović radi u BIA? Ako je to tačno, a ja mislim da jeste, to je skandal nad skandalima. Sramota bez presedana, naveo je Jeremić.

Danas je u toku jučerašnjeg dana pokušao i zvaničnim putem da proveri da li je Zoran Petrović zaposlen u Agenciji, ali iz BIA nisu odgovorili na naša pitanja. U firmi „Partizan tech d.o.o.“ su samo kratko rekli da nemaju komentar.

Kako kažu naši sagovornici, Petrović je radio u „Partizan tech d.o.o“ kada je pre godinu dana prešao u BIA. Isti izvori navode da se radi o zetu Slobodana Tešića, čoveka koji je u medijima označavan kao najveći trgovac oružjem na Balkanu.

Prema rečima Predraga Petrovića, izvršnog direktora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Zoran Petrović bi zbog biografije imao poteškoća da se zaposli u BIA.

– Svako ko konkuriše za posao u Agenciji mora da prođe bezbednosnu proveru. Imajući u vidu brojne optužbe na račun Slobodana Tešića i njegovih kompanije teško da bi Zoran Petrović mogao da prođe bezbednosne provere. U svakom slučaju bi morao da postoji pisani trag oko te bezbednosne provere, navodi Petrović.

Kako dodaje, postoji niz institucija koje bi po zakonu imale osnova da provere osnovanost navoda o tome da bivši direktor „Partizan tech d.o.o.“ radi u BIA.

– U prvom redu to bi mogla da uradi unutrašnja kontrola BIA i Zaštitnik građana, pošto oni imaju pristup poverljivim podacima. Zatim, objašnjenje bi mogao da zatraži i parlamentarni Odbor za kontrolu službi bezbednosti, a postoji i mogućnost osnivanja anketnih odbora, kaže Petrović, ističući da su jako male šanse da će neko da otvori ovo pitanje.

Slobodan Tešić je, podsetimo, u saopštenju američkog Ministarstva finansija optužen da je, da bi osigurao ugovore o oružju sa različitim državama direktno ili indirektno, obezbeđivao mito i finansijsku podršku. „Tešić je vodio potencijalne klijente na luksuzne odmore, plaćao njihovoj deci obrazovanje u školama i na univerzitetima na Zapadu, te zaključivao ugovore koristeći mito“, ističe se u saopštenju.

Nikola Lunić, izvršni direktor Saveta za strateške politike, kaže za Danas da je, bez obzira na biografije Tešićevih saradnika, samim stavljanjem Srbije na listu sankcija SAD zajedno sa Venecuelom, Severnom Korejom i Letonijom, već učinjena šteta po međunarodni ugled naše zemlje.

– I ne treba sumnjati da će mnoge zemlje saveznici SAD, pratiti njihovu politiku sankcija prema imenovanim licima i kompanijama. Pored ugleda, dozvolili smo i ugrožavanje interesa namenske industrije koja zavisi od plasmana svojih proizvoda u svetu, kaže Lunić.

Rusko oružje i evropska perspektiva

Upitan da li može da objavljivanje „crne liste“ trgovaca oružjem tumači u kontekstu nabavke ruskog oružja, Nikola Lunić iz Saveta za strateške politike ističe da je Vojska Srbije prirodno upućena na nabavke dela naoružanja i rezervnih delova iz Rusije jer poseduje i sposobnost održavanja i znanje obuke na njihovim borbenim sistemima. „Međutim, ukoliko smo definisali evropske integracije kao prioritetni nacionalni interes, onda bi takvu orijentaciju morali i pokazati, kako u nabavkama, tako i u strateškim dokumentima u oblasti odbrane i bezbednosti. A sa aktuelnim ministrom odbrane smo tako daleko od takve percepcije EU partnera“, ističe Lunić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari